, środa 24 lipca 2024
Czeski Cieszyn: Historię drukarni Prochasków dopisze Jaroslav Drahoš
Pod koniec lutego pisaliśmy o zamknięciu jednej z najstarszych w Czechach drukarni, która mieści się w Czeskim Cieszynie, w bliskim sąsiedztwie Mostu Przyjaźni.  fot: finidr.czDodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Historię drukarni Prochasków dopisze Jaroslav Drahoš

ŁP
Pod koniec lutego pisaliśmy o zamknięciu jednej z najstarszych w Czechach drukarni, która mieści się w Czeskim Cieszynie, w bliskim sąsiedztwie Mostu Przyjaźni. Jak się okazuje historia drukarstwa w tym miejscu będzie kontynuowana. Zarówno budynek, jak i maszyny zakupił bowiem Jaroslav Drahoš - właściciel drukarni Finidr.

"Pod koniec zeszłego roku właściciel Cieszyńskiej drukarni zdecydował, że drukarnia zakończy swoją działalność poligraficzną. Informacja ta z pewnością nikogo nie ucie-szyła. FINIDR i Cieszyńska drukarnia produkowały obok siebie przez 27 lat. Pomimo tego, że byliśmy konkurencją i poruszaliśmy się na tym samym rynku, wiele razy spotykaliśmy się także u tych samych klientów, nawet pomimo tego w wielu dziedzinach byliśmy zdolni do współpracy i wzajemnej pomocy. Teraz Cieszyńska drukarnia zakończyła działalność. Miała inną strategię, która nie odniosła sukcesu w tym zawrotnym świecie. Mogło się to przydarzyć jakiejkolwiek fi rmie w każdej branży" - czytamy w komunikacie drukarni Finidr z Czeskiego Cieszyna.

Przedstawiciele firmy informują, iż po podjęciu decyzji o zakończeniu działalności cieszyńskiej drukarni, jej przedstawiciele zwrócili się właściciela drukarni Finidr, aby ten znalazł drogę do zachowania przynajmniej części tej cieszyńskiej tradycji. "Twarde, ale uczciwe negocjacje doprowadziły do stopniowego porozumienia o przejęciu niektórych kluczowych pracowników, odkupieniu maszyn a następnie o kupnie nieruchomości drukarni. W przeciągu kwietnia w tym budynku znów stopniowo przywrócimy do życia produkcję książek - informuje Jaroslav Drahoš, właściciel drukarni Finidr z Czeskiego Cieszyna.

Historia drukarni, która swoją siedzibę przy ul. Głównej ma od 1888 roku ściśle związana jest z rodziną Prochasków, która w 1806 roku przybyła do Cieszyna, nabywając drukarnię od Fabiana Beinhauera. Intensywny rozwój drukarni przy rzece Olzie trwał praktycznie do 1920 roku. Problemy pojawiły się w latach 30-tych, w efekcie których drukarnia została przejęta przez bank, a następnie odsprzedana w 1940 roku nazistowskiemu działaczowi Hubertowi Lüdermannowi. Po wojnie zakład został upaństwowiony, a w latach 90-tych sprywatyzowany.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama