, środa 24 lipca 2024
COVID-19: 15 grudnia zaczną obowiązywać nowe ograniczenia w Polsce
Od 15 grudnia zmienią się limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach, gdzie obowiązywać będzie limit 30% obłożenia przez osoby niezaszczepione. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

COVID-19: 15 grudnia zaczną obowiązywać nowe ograniczenia w Polsce

REDAKCJA
Od 15 grudnia w Polsce obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa, obejmujące m.in. nowe limity osób w transporcie zbiorowym, restauracjach, barach, hotelach, a także kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zamknięte całkowicie zostaną kluby i dyskoteki. Zmiany dotkną także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, osób wracających spoza strefy Schengen oraz osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19.

Od 15 grudnia zmienią się limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach, gdzie obowiązywać będzie limit 30% obłożenia przez osoby niezaszczepione. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa. Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem.

Nowe zasady bezpieczeństwa, które wejdą w życie 15 grudnia

Kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe

Od 15 gridnia w teatrach, operach, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury, a także podczas koncertów i widowisk teatralnych obowiązywać będzie limit - maks. 30 proc. obłożenia. Dotyczyć ono będzie zarówno wydarzeń odbywających się na świeżym powietrzu., jak i w pomieszczeniach. W limit nie wliczają się osoby zaszczepione, którym zweryfikowano certyfikat. Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Parki rozrywki na świeżym powietrzu

Również w parkach rozrywki prowadzących swoją działalność na swieżym powietrzu obowiązywać będzie limit obłożenia, który wynosić będzie 30%. W limit nie wliczają się osoby zaszczepione, którym zweryfikowano certyfikat.

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia

Od 15 grudnia zamknięte będą kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Podróżowanie i kwarantanna

Od 15 grudnia osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą mieć test na COVID 19 wykonany w czasie do 24 godzin przed przekroczeniem granicy. Przepisów o kwarantannie nie stosuje się do osób, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID w zakresie zaszczepienia przeciwko COVID-19, przechorowania COVID-19 lub negatywnego wyniku test w kierunku COVID-19 lub o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawane za równoważne z Unijnym Certyfikatem COVID. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Gastronomia, restauracje hotelowe, hotele

Od 15 grudnia w lokalach gastronomicznych i hotelach może przebywać maks. 30 proc. obłożenia lokalu lub obiektu. W limit nie wliczają się osoby zaszczepione, którym zweryfikowano certyfikat.

Siłownie, kluby, centra fitness, baseny oraz aquaparki, stoki narciarskie, współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

Również w przypadku siłowni, klubów i centrum fitness, a także basenów, aquaparków i stoków narciarskich obowiązywać będzie limit maks.30 proc. obłożenia. W limit nie wliczają się osoby zaszczepione, którym zweryfikowano certyfikat.

Komunikacja publiczna

Od 15 grudnia nałożone zostaną limity na osoby korzystające z komunikacji publicznej. Limit ten będzie wynosił maks. 75 proc. obłożenia.

Uroczystości religijne

Od 15 grudnia w uroczystościach religijnych będzie mogło uczestniczyć maks. 30 proc. obłożenia. W limit nie wliczają się osoby zaszczepione, którym zweryfikowano certyfikat.

Nauka zdalna

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama