, czwartek 25 kwietnia 2024
COVID-19: Od 1 grudnia wracają ograniczenia w Polsce
Od 1 grudnia wracają ograniczenia, które polski rząd wprowadza w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

COVID-19: Od 1 grudnia wracają ograniczenia w Polsce

REDAKCJA
Od 1 grudnia wracają ograniczenia, które polski rząd wprowadza w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Limity osób dotyczyć będą m.in. udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i religijnych, ale również z usług gastronomicznych, klientów centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych.

W poniedziałek, 29 listopada w całym kraju odnotowano ponad 13 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a blisko 634 tys. osób przebywało na kwarantannie. W powiecie cieszyńskim w poniedziałek odnotowano 25 zakażeń, zaś kwarantanną objętych było 2850 osób. Odnosząc się do stale wysokiej liczby zakażeń, polski rząd zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń, które mają wpłynąć na ograniczenie kolejnej fali pandemii koronawirusa.

Zaplanowane do wprowadzenia 1 grudnia obostrzenia obejmować będą ograniczenie liczby osób biorących udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i religijnych. Dotyczyć będą także klientów korzystających z usług gastronomicznych oraz centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych.

Muzea, galerie sztuki, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe, parki rozrywki na świeżym powietrzu, biblioteki, kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia, targi, wystawy, kongresy, konferencje

Odwiedzających muzea i galerie sztuki obowiązywać będą nowe limity, a więc 1 osoba na 15 mkw. W kinach, teatrach, operach i filharmoniach oraz domach i ośrodkach kultury obowiązywać będzie zasada maksymalnie 50% obłożenia lub liczby uczestników. Na koncertach i w widowiskach cyrkowych również obowiązywać będzie limit maks. 50% liczby miejsc, przy jednoczesnym ograniczeniu 1 osoby na 15 mkw. Limit 50% obłożenia dotyczyć będzie także parków rozrywki na świeżym powietrzu, a limit 1 osoby na 15 mkw będzie obowiązywać w bibliotekach. W klubach nocnych, dyskotekach i innych miejsc udostępnionych do tańczenia będzie mogło być maksymalnie 100 osób. Z kolei podczas targów, wystaw, kongresów i konferencji obowiązywać będzie limit 1 osoby na 10 mkw. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 w przypadku teatrów, oper, filharmonii oraz klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.

Zgromadzenia, spotkania, wesela, komunie, konsolacje i inne uroczystości

Od 1 grudnia limity dotyczyć będą także zgromadzeń w tym wesel, komunii i innych uroczystości. We wszystkich typach zgromadzeń będzie mogło uczestniczyć maks. 100 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Podobny limit obowiązywać będzie w przypadku imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej, a także imprez okolicznościowych na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Gastronomia, restauracje hotelowe i hotele

Lokale gastronomiczne nadal będą działać pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego oraz ograniczenia liczby gości do maks. 50 proc. obłożenia lokalu. 50% ograniczenie dotyczyć będzie także restauracji hotelowych i samych hoteli. które od 1 grudnia mogą przyjąć tylko połowę klientów.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe

Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu, a więc ograniczenie liczby klientów do maks. 1 os. na 15 mkw dotyczyć będzie także centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych.

Siłownie, kluby, centra fitness, baseny oraz aquaparki, stoki narciarskie, wydarzenia sportowe

Ograniczenie liczby klientów obowiązywać będzie także w siłowniach, klubach fitness oraz solariach, gdzie od 1 grudnia zajętych będzie mogło jednocześnie 50% obłożenia obiektu. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Uroczystości religijne

Wraz z początkiem grudnia podczas uroczystości religijnych w miejscach kultu religijnego obowiązywać będzie limit maksymalnie 50% obłożenia.

Przekraczanie granic

W ramach pakietu alertowego uszczelnione zostaną granice. Od 1 grudnia obowiązywać będzie zakaz lotów z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA oraz Zimbabwe. Dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzono wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama