, sobota 13 lipca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Cudze pinióndze, idzie dycki roz dwa roztyrmanić.
Jako gdo to dycki ty pinióndze za takóm robotem rachuje tego nie wiym, ale na zicher jak uż to idzie ło milijóny, to każdy rozmyślo, że dobrze by było przibrać sie też do tej spółki. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Cudze pinióndze, idzie dycki roz dwa roztyrmanić.

JFD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”


"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Wytargać kostkem

Nie podarziło sie mi potkać ani jednego tusteloka, kiery pochwolił by tyn napad rychtowanio cieszyńskigo rynku, a moc ś nich rzóndzi, że je moc inszych wiecy w Cieszynie, kiere patrziłoby sie sprawić. Dycki to je tak, że jak ludzie sie zwiedzóm wiela co kosztuje i ty pinióndze przistawióm do swojigo płatu, to dziepro wtynczos chytajóm sie za czepónie. Bo przeca żeby wytargać kostkem granitowóm s cesty i nieskorzij jóm wrazić w to samo miejsce, ni może przeca kosztować telkowne pinióndze. Jako gdo to dycki ty pinióndze za takóm robotem rachuje tego nie wiym, ale na zicher jak uż to idzie ło milijóny, to każdy rozmyślo, że dobrze by było przibrać sie też do tej spółki. Co inszego je stawiać cosi ganc nowego, dejmy na to taki przistanek przi uniwersytecie, bo na niego wszecko trzeja nowe, a taki wieca moc kosztujóm. Inszo wiec je tako, że to je moc zaimawe, kiery tam na nim bydzie wsiadoł i nieskorzij s tego cugu wysiadoł. Przeca ta nowo sztreka nie kludzi ku Biylsku i skyrs tego żodyn tam stela nie bydzie po prowdzie ś nim jeździł. To samo zrobióm insi, kierzi miyszkajóm w Cieszynie, abo ci co przijadóm na banhof busami i poradzóm przeca pieszki przynś tyn kónsek cesty do uniwersytetu.Tak czy inakszyj bydymy sie nieskorzij dziwać, wiela bydzie tych ludzi na tym przistanku czakać na tyn cug, a wiela tak naprowde do niego wsiednie. S tym czakanim też bydzie kapke ostudy, bo żodnymu nie prziszło do czepóni, coby na tym przistanku postawić jakómsi małóm strzechem, kiero chróniła by ludzi jak s nieba, nie dej boże cosi luchnie.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

nie podarziło sie - nie udało się, napad - pomysł, rychtowanio - naprawiania, rzóndzi - mówi, wieca - rzeczy, patrziłoby sie sprawić - należałoby naprawić, płat - wynagrodzenie, dycki - zawsze, dziepro - dopiero, czepóń - głowa, cesta - droga, nieskorzij - później, wrazić - włożyć, telkowne - wielkie, na zicher - na pewno, stawiać - budować, moc zaimawe - bardzo interesujące, cug - pociąg, sztreka - tory, nie kludzi - nie prowadzi, skyrs - z powodu, tam stela - tam stąd, banhof - dworzec, nieskorzij dziwać - później patrzeć, kapke ostudy - trochę kłopotu, cosi luchnie - coś poleje

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama