, niedziela 23 czerwca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Hań downi dycki grzebało sie w ziymi, coby w ni cosi posadzić
Cosi sie mi zdo, że to grzebani w cieszyńskich cestach i na inkszych placach uż wlazło w krew rotuzowym macheróm i ni ma na to widoków coby zustało to zahaltowane.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Hań downi dycki grzebało sie w ziymi, coby w ni cosi posadzić

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Insze wieca

Cosi sie mi zdo, że to grzebani w cieszyńskich cestach i na inkszych placach uż wlazło w krew rotuzowym macheróm i ni ma na to widoków coby zustało to zahaltowane. Wszyndzi słyszeć, że za chwilem bydóm sie brali za rynek i dzisio uż to grzebani trynujóm na starym bojisku, na kierym kiejsi grali fusbaliści downej “STALI”. Nie było słyszeć, czy rychlij tam jeździli po nim jacysi macherzi s georadarym, ale gdo wiy czy nie podarzi sie im tam wygrzebać ze ziymi jakichsi starych rozmajtych norychtów i inszych eszcze starszych wiecy. Chocioż możne, że nóndóm sie tam zagrzebane w ziymi jakisi stare tretery łod fusbalistów, a możne, że aji jakisi stary skórzany fusbal bez luftu. Bo przeca przez telkowne roki chłapcy po tym bojisku dziynnie gónili i na zicher dobrze go udeptali i skyrs tego ty rozmajte stare wieca kiere tam potracili dobrze sie uległy. To naprowde bydzie wielko synzacyja jak sie tam podarzi wygrzebać jakisi stare rosypoły, kiere obleczóne mioł na swojim zadku “Stalowiec” w kierych strzyloł “Piastowi “ bramy. Możne, że też podarzi sie tam nónś eszcze insze wieca, dejmy na to jakisi zar-zowiały gwizdek łod syndzigo, abo jakisi stare fanki, kiere dycki wbijane były do ziymi na biołej sztrajfce. Dobre by było, coby uż zawczasu nasze cieszyński muzeum rychtowało jakómsi izbe na ty znóndziónne wieca, bo możne bydzie ich tak moc, że chybi na nie placu. Dzisio mómy taki czasy a raczyj takóm modem, coby fórt łoglóndać sie do zadku i spóminać, jako to było kiejsi. Czy to je taki dobre tego na nie wiym, ale myślym se, że lepszyj je sie dziwać dycki do przodku, bo to nic nie kosztuje.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

cesta - droga, wlazło - weszło, macher - specjalista, zahaltowane - zatrzymane, kiejsi - kiedyś, fusbaliści - piłkarze, rychlij - szybciej, nie podarzi sie - nie uda się, norychta - narzędzia, wieca -rzeczy, nóndóm - znajdą, tretery - buty piłkarskie, fusbal - piłka, luft - powietrze, na zicher - na pewno, skyrs - z powodu, sie podarzi - uda się, rosypoły - szerokie spodenki, obleczóne - ubrane, bramy - gole, nónś - znaleźć, fanki - chorągiewki, dycki - zawsze, sztrajfka - kreska, że chybi - że zabraknie, znondzióne - znalezione, fórt - ciągle, do zadku - do tyłu, dziwać sie - patrzeć się, dycki - zawsze.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama