, sobota 25 maja 2024
Alarm na Śląsku - bardzo wysokie stężenie pyłu
Od kilku dni w województwie śląskich utrzymuje się smog. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Alarm na Śląsku - bardzo wysokie stężenie pyłu

PAP/PolskaLokalna.pl
Bardzo wysokie stężenie pyłu w powietrzu utrzymuje się od kilku dni w woj. śląskim. W niedzielę w Wodzisławiu Śląskim dobowe normy zostały przekroczone o prawie 1500 proc. Służby ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Według wtorkowych informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w poniedziałek dopuszczalne normy stężenia pyłu przekroczone zostały: w Wodzisławiu o 1458 proc., Zabrzu o 1128 proc., Rybniku o 992 proc., Sosnowcu o 906 proc., Katowicach o 866 proc., Tychach o 516 proc., Bielsku-Białej o 434 proc., Częstochowie o 400 proc., Cieszynie o 344 proc., Dąbrowie Górniczej o 336 proc., a w Złotym Potoku w gminie Janów - o 94 proc.

W poniedziałek odnotowano również przekroczenia m.in. dobowych norm stężenia dwutlenku siarki: w Żywcu o 54 proc., Zabrzu o 46 proc., Wodzisławiu o 30 proc., Częstochowie o 20 proc., Żorach o 17 proc., Rybniku o 14 proc. oraz Sosnowcu - o 2 proc.

Toksyczne substancje w powietrzu

Bardzo wysokie przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłu utrzymują się szczególnie w miastach, a także w kotlinach górskich, dolinach i obniżeniach terenu. Na tych obszarach szczególnie dotkliwa jest tzw. niska emisja, będąca przede wszystkim efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach.

Jednym z jej składników jest właśnie tzw. pył zawieszony będący mieszaniną cząstek stałych i ciekłych. Zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.

W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinie żywieckiej dobowe stężenie pyłu zawieszonego już piątą dobę przekraczało w poniedziałek alarmowy próg 200 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, a m.in. w Zabrzu, Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach i Tychach - drugą dobę. Urząd marszałkowski woj. śląskiego ponowił tego dnia ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Zrezygnujcie lepiej spacerów

Jak napisano w ostrzeżeniu, najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i na niewydolność krążenia (szczególnie starsi i dzieci), a także wykonujące wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Chorym - w razie nasilenia niekorzystnych objawów - specjaliści zalecają kontakt z lekarzem.
Osoby najmocniej odczuwające skutki zanieczyszczeń powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz wysiłku fizycznego na powietrzu - zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu. Zaleca się też, by chorzy mający trudności z oddychaniem pozostawali w zamkniętych pomieszczeniach.

Samorząd woj. śląskiego zaapelował do mieszkańców rejonów, gdzie występują najwyższe stężenia zanieczyszczeń, o ograniczenie ruchu samochodowego, rezygnację ze spacerów z dziećmi, ograniczenie spalania paliw, takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie - gdzie to możliwe - do ogrzewania pomieszczeń gazu bądź grzejników elektrycznych.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Skoczowie działa podobno system ostrzegania przed zagrożeniami na sms i maila... podobno bo jakoś o tym nie zostałem poinformowany.

Popieram apel samorządu woj. śląskiego. Ogrzewanie gazem jest czystsze. Jednak koszt ogrzewania w stosunku do miału czy flotu jest znacznie wyższy, przy ogrzewaniu węglem różnica jest mniejsza. Niewielu stać na takie wydatki. Sam ogrzewam dom gazem i wiem ile to kosztuje. Może samorząd dla poprawy stanu środowiska wprowadzi dopłaty do gazu dla mieszkańców, zamiast wydawać pieniądze na ratowanie zatrutego środowiska. Inna sprawa to ilość gazu dostarczanego do Polski, czy wystarczy go dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama