, niedziela 23 czerwca 2024
Kara za palenie śmieci jednym ze sposób na poprawę jakości powietrza
Jak informują czeskie służby monitorujące jakość powietrza, najgorsza sytuacja występuje w Karwinie. fot: Boris Renner/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Kara za palenie śmieci jednym ze sposób na poprawę jakości powietrza

STEFAN MAŃKA
Polskie służby monitorujące jakość powietrza uspokajają, Czesi problem dostrzegają i podejmują konkretne działania. W tym celu grupa ekspertów czeskiego ministerstwa środowiska spotkała się w czwartek (24 listopada) w Karwinie. Szukano rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w okręgu morawsko-śląskim.

Podczas spotkania czeski minister środowiska Tomas Chalupa przedstawił projekt uzupełnienia ustawy o ochronie czystości powietrza, o zapis umożliwiający ściganie osób, które dopuszczają się spalania w gospodarstwach domowych niedozwolonych paliw, a zwłaszcza śmieci. Nowy zapis ma umożliwić lokalnym władzom kontrolę, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości nakładanie kar w wysokości do 20 tys. koron.

- Cieszymy się z tego zapisu. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że szkodzą przede wszystkim sobie oraz swoim sąsiadom. Jestem również zadowolony z tego, że województwo wystąpiło do ministerstwa z wnioskiem o uzyskanie unijnej dotacji na wymianę domowych kotłów centralnego ogrzewania na piece z niską emisją zanieczyszczeń. Wysokość dotacji, mogłaby sięgać nawet 60 tys. koron na gospodarstwo domowe. Nie chodzi tu o uniemożliwienie ludziom palenia węgla w piecach. Przede wszystkim chcemy doprowadzić do wymiany pieców na takie, które będą posiadać mechanizmy uniemożliwiające palenie w nich czegokolwiek innego niż wskazane paliwo - powiedział podczas spotkania Tomáš Hanzel, burmistrz Karwiny.

Jak czytamy na stronie karwińskiego urzędu miasta, Miroslav Novák, zastępca wojewody morawsko-śląskiego, potwierdził, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, ludzie będą mogli ubiegać się o dotacje już w styczniu 2012 roku. Dodatkowo od stycznia, ma również obowiązywać bezpłatny przejazd 22-kilometrowym odcinkiem autostrady D1, z Ostrawy do Bogumina, oraz ostrawską drogą R56. Taka decyzja ma znacząco wpłynąć na zmniejszenie ilości spalin emitowanych przez samochody w centrum miasta.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama