, niedziela 1 października 2023
Czesi kolejny raz ostrzegają przed smogiem
Smog, przed którym ostrzega Czeski Instytut Hydrometeorologiczny, zauważalny jest również w Cieszynie.  fot: SMDodaj do Facebook

Czesi kolejny raz ostrzegają przed smogiem

STEFAN MAŃKA
Po kilku tygodniach przerwy w weekend większość województwa morawsko-śląskiego ponownie znalazła się w szponach smogu. Czeski Instytut Hydrometeorologiczny ogłosił ostrzeżenie smogowe dla powiatu ostrawskiego, karwińskiego i trzynieckiego.

- Zakłady produkujące największą ilość zanieczyszczeń przemysłowych i energetycznych powinny uregulować źródła emisji do zatwierdzonych norm - powiedział Marek Bruštík z urzędu wojewódzkiego, województwa morawsko-śląskiego.

Na wszystkich stacjach monitoringu znacząco przekroczone zostały 24-godzinne, średnie limity stężenia pyłu zawieszonego, wynoszące 50 mikrogramów na metr sześcienny. Największa koncentracja pyłu ponad 300 μg/m3 wystąpiła w sobotę (28 stycznia) w Czeskim Cieszynie.

Równie wysokie wyniki odnotowano w Trzyńcu, gdzie pomiary wykazały prawie 400 μg/m3. 

- Wzywamy obywateli, którzy mieszkają i prowadzą działalność gospodarczą w tych okolicach, aby swoimi działaniami zminimalizowali ilość odprowadzanych do atmosfery zanieczyszczeń. Prosimy również kierowców, aby w miarę możliwości odstawili swoje samochody - powiedział Bruštík, który podkreślił, że emisja spalin znacząco wpływa na wzrost stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Dodaje również, iż niekorzystne warunki dyspersji mogą utrzymywać się przez najbliższe kilka dni.

Tekst powstał na podstawie artykułu opublikowanego na stronie: www.karvinsky.denik.cz. Autorem oryginalnego tekstu jest Jaroslav Perdoch

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wyniki z ustrońskiej stacji mogą dać duuużo do myślenia, gdy się okaże, że w Uzdrowisku powietrze jest gorsze, niż pod kominem huty na Śląsku. W Cieszynie powietrze woła o pomstę do nieba, Ustroń całkiem niedaleko... Ciekawe, czy turyści wiedzą, co wdychają "pełną piersią"?

Właśnie. W Czechach smradek a tepliczko a po polskiej stronie Olzy kryształowo czyste powietrze (co, nie Władzo? )

Polska górą!

W Czeskim Cieszynie smog a w Cieszynie cicho.

Możesz tu sobie podejrzeć: http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama