, niedziela 21 kwietnia 2024
Górale kręcą nosem po letnim sezonie. "Wakacje średnio udane"
W miniony weekend szlaki w Beskidach zapełniły się turystami. fot. Maciej Kłek  Dodaj do Facebook

Górale kręcą nosem po letnim sezonie. "Wakacje średnio udane"

JAKUB MARCJASZ
Nie tylko zła pogoda, ale też mniej złotówek w portfelu odwiedzających Beskid Śląski sprawił, że tegoroczny sezon letni miejscowi uznają za nie do końca udany.
Odwiedzający Beskid Śląski w miniony weekend turyści mogli być zadowoleni. Bezchmurne niebo, słońce i w niektórych miejscach temperatura blisko 30 st. Celsjusza. Tak było w niedzielę. To już najprawdopodobniej jeden z ostatnich takich dni tegorocznego lata.

Lata, które przez czerpiących zyski z turystyki ocenione zostało jako średnio udane. Przede wszystkim winna temu była pogoda z wyjątkowo deszczowym czerwcem i lipcem. Niestety ci którzy zdecydowali się przyjechać zazwyczaj zostawili też mniej pieniędzy niż w latach ubiegłych.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to jedna z największych atrakcji miasta. Co roku odwiedza go około 50-60 tys. osób. Paweł Machnowski, dyrektor parku, nie może mieć jednak powodów do zadowolenia. - Niestety, od czterech lat frekwencja w naszym parku maleje. Obawiam się, że w tym roku będzie jeszcze mniejsza niż rok temu. Winna temu była pogoda. Dopiero sierpień był lepszy, ale praktycznie każdy weekend wakacji był deszczowy, a to właśnie wtedy odwiedza nas wiele osób, które są aktywne zawodowo - mówi Machnowski.

- Ten sezon był bardzo ciężki dla nas. W porównaniu z zeszłym rokiem jest dużo gorzej - mówi kobieta, która prowadzi stoisko z pamiątkami i oscypkami w Ustroniu. Winna była jednak nie tylko pogoda, ale mniej pieniędzy odwiedzających, którzy z dużą rozwagą wydawali każdą złotówkę. - Nawet kuracjusze tutejszych sanatoriów narzekają na ich brak i nie kupują już z takim zapałem pamiątek i ustrońskich wyrobów - dodaje. Jej słowa potwierdza Urszula Kopel, która od 25 lat zajmuję się bawełną i tworzy odzież z włókien naturalnych. - Jeszcze 3 lata temu na moją odzież potrzebne było przerobienie tony bawełny i wszystko się sprzedawało. Obecnie nie sprzedałabym odzieży nawet z 200 kg przerabianej bawełny. Wniosek jest jeden: ludzie albo nie mają pieniędzy, albo coraz mniej interesują się takimi rzeczami - mówi.

Właściciele hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater zauważyli jeszcze jedną tendencję. - Turyści swoje pobyty rezerwowali ze zdecydowanie krótszym wyprzedzeniem niż kiedyś. Były też krótsze - mówi Alina Szymczak z Wisły, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Mimo wszystko jest zadowolona z minionych dwóch miesięcy, bo jej pokoje praktycznie cały czas były zajęte.

Powody do zadowolenia mają też górale w gminie Istebna. - Nasz punkt informacji turystycznej odwiedziło przez dwa miesiące około 2 tys. osób. Jesteśmy zadowoleni również z tego, że coraz więcej turystów zatrzymuje się u nas na dłużej, a nie tylko na krótkie, jednodniowe pobyty - mówi Aneta Legierska z Urzędu Gminy w Istebnej.

Na pogodę narzeka również Janusz Szaja, gospodarz jednego z największych i najstarszych w Beskidzie Śląskim schroniska na Szyndzielni. - Mimo wszystko cieszymy się jednak z tego, co było. Mamy nadzieję, że zima będzie śnieżna, a już teraz zapraszamy jesienią - mówi z optymizmem.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jeszcze nie słyszałem aby górale mówili że sezon udany i kasiory dość...

Kiedy górale nie narzekają na mało dutków?

Widać, że jesteś ubogim w wiedzę ekonomiczną i społeczną człowiekiem. Masz prawo takim być ...

Rządy PiS dla mnie i dla mojej kieszeni to był bardzo dobry czas. Teraz mamy chwalić Boga "Zieloną Wyspę", ale jakby gołodupców wkoło jest coraz więcej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama