, poniedziałek 27 maja 2024
Gaja szuka Drzewa Roku. Do końca listopada
Organizatorzy czekają na zgłoszenia tylko do końca listopada.  fot: klubgaja.plDodaj do Facebook

Gaja szuka Drzewa Roku. Do końca listopada

JM, INFO. PRAS.
Tylko do końca listopada można nadsyłać zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku, którego organizatorem jest Klub Gaja. - Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych. Szukamy drzew, które wzmacniają ludzi! - piszą organizatorzy.

Jak tłumaczą organizatorzy celem konkursu na Drzewo Roku (to jego druga edycja) jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Klub Gaja szuka drzewa "z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie".

Do tej pory pomysłodawcy konkursu otrzymali około czterdziestu zgłoszeń. Spodziewają się ich jednak nawet dwa razy więcej. Swoje drzewa zgłosiły już m.in. organizacje społeczne. Wśród nich Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, które w konkursie staruje już po raz drugi, pochwaliło się wierzbami Francik i Klara. Mieszkańcy gminy Kluki wytypowali Dąb Cygański, który nawiązuje do tradycji taborów cygańskich (motyw dębu jest w herbie gminy). Najmłodsi mieszkańcy Przedborowa zaproponowali dąb, który doczekał się swojego placu, a z Biłgoraja nadszedł opis lipy z dawnego parku dworskiego. Czomolungma - tak nazywa się lipa, którą zgłosiło gimnazjum nr 1 w Bieruniu. Dąb Bartek zwany Oskarem to symbol historii o niespełnionej miłości i faworyt szkoły podstawowej w Drawsku Pomorskim. Na drugim krańcu Polski, w sercu Beskidu Żywieckiego, rośnie buk zgłoszony przez uczniów zespół szkół w Milówce.

Kandydatów o tytułu Drzewa Roku proponują również pojedynczy mieszkańcy. Niepewna jest przyszłość buka z Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który znajduje się na prywatnej posesji wpisanej do rejestru zabytków. Wkrótce wokół powstaną studnie, a drzewo może zostać bez wody, ale i on walczy o tytuł.

Starsza pani z Siemianowic Śląskich zaproponowała do konkursu osiedlową topolę, na której w 1941 roku wykonano egzekucję dwóch Polakach oskarżonych o konspirację. Dąb Rzeczypospolitej z rezerwatu Jar Brynicy, określany jako klejnot w królewskiej koronie, został zgłoszony przez mieszkańca Brodnicy. Swoje propozycje nadsyłają przedszkolaki. W Czerwionce-Leszczynach to jarzębina Karolina, która jest patronem przedszkola. W Warszawie to klon z ogrodu przedszkola nr 110.

Na razie organizatorzy nie otrzymali zgłoszenia drzewa z powiatu cieszyńskiego. - Zachęcamy do tego. Jestem przekonana, że i na tym terenie rosną jakieś ciekawy okazy - mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Termin przyjmowania zgłoszeń w konkursie na Drzewo Roku mija 30 listopada. Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja. Swoje propozycje mogą zgłaszać osoby indywidualne, organizacje, instytucje i przedsiębiorstw. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia na stronie klubgaja.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama