, piątek 19 kwietnia 2024
Ekologiczny jubileusz w Drogomyślu
Członkowie klubu organizują m.in. akcje sprzątania świata. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Ekologiczny jubileusz w Drogomyślu

DG
W tym roku Klub Ekologiczny EKO z Drogomyśla obchodzi 20-lecie działalności. Jest to jeden z pierwszych klubów wiejskich w Polsce, który w praktyce uczy mieszkańców regionu jak dbać o środowisko.
Wszystko zaczęło się od protestów przeciwko budowie koksowni w czeskiej Stonawie w 1989 roku. Kilkunastu mieszkańców Drogomyśla wzięło wówczas udział w wiecach protestacyjnych, zorganizowanych w Cieszynie i na Czantorii w Ustroniu. Akcja była impulsem dla mieszkańców wsi zaangażowanych w działania na rzecz ochrony środowiska, aby organizować cykliczne spotkania związane z ekologią oraz prace porządkowe na terenie wsi przy współpracy z lokalnymi instytucjami.

Od dnia założenia klubu w 1990 roku do dziś jego prezesem jest Karol Gajdzica. Głównym celem działalności klubu jest propagowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych dbałości o środowisko naturalne. Środkiem do tego celu są różnorodne akcje o tematyce ekologicznej. — Tegoroczne imprezy i akcje są organizowane w ramach obchodów naszego jubileuszu. Będzie to sprzątanie środowiska pod hasłem „Sprzątanie Świata – Polska” oraz konkurs na najpiękniejszy ogródek, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców. W tym roku prowadzimy też nową akcję „Zagospodaruj własną rzeczkę”, która jest odpowiedzią na skutki ostatniej powodzi — mówi Karol Gajdzica.

Wraz z miejscowymi szkołami członkowie klubu prowadzą kampanie edukacyjne dotyczące poszanowania energii, czystości wód i powietrza, postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Uczestnicy szkolnych konkursów ekologicznych biorą udział w wycieczkach do ośrodków edukacji ekologicznej w Ustroniu, Istebnej, Ojcowie i Zakopanem. Od 11 lat Klub Ekologiczny EKO organizuje rajdy rowerowe, w których uczestniczyło już ponad 5000 rowerzystów.

— Działalność klubu dziś to przede wszystkim drobne działania o charakterze ekologicznym i spotkania edukacyjne, w które włącza się garstka dorosłych mieszkańcy gminy. Do młodzieży adresowane są duże imprezy, na których zawsze mamy komplet uczestników — dodaje Karol Gajdzica.

Klub EKO współpracuje również ze Stowarzyszeniem EKO-ŻYCIE z Chybia, Polskim Klubem Ekologicznym w Skoczowie, Klubem Gaja i Stowarzyszeniem Arka z Bielska-Białej.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

brawoooo!!!!! panie Karolu

Walcząc o ekologiczne zachowania patrzmy na najbliższe otoczenie. Tysiące zebranych baterii nie winny przysłonić upuszczania szamba. Segregacja i wywożenie przydomwych śsmieci do lasu się wzjemnie kłócą. To tylko tyle tak na szybko..

jestem pełen podziwu dla wytrwałości i konsekwencji, Karol, dzierż sie i nie dowej małodusznym urzędnikom...

Wielkie uznanie dla pana Karola. Są na tym świecie jeszcze prawdziwi społecznicy!!!!!

Karolu, postanowiłem zadedykować tobie napisany kiedyś wiersz'

Karolowi Gajdzicy dedykuję

Zapytałem kiedyś/góry kiedy/gromadzą się chmury/nad jej czaszą /uroczyście/i jak to jest/rzeczywiście/kiedy pojawia się/burza/xxx
na to ona piękna/cała/tymi słowy powiedziała/uderzając w błysku ton/jestem sobą/one są, Cieszyn,7.06.2007

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama