, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Nietoperze bogactwem Śląska Cieszyńskiego?
Czy Śląsk Cieszyński to bogactwo nietoperzy? Fot. ARC Dodaj do Facebook

Nietoperze bogactwem Śląska Cieszyńskiego?

GAZETA.PL
Alkatoe to ostatni z odkrytych gatunków nietoperza. Okazało się, ze występuje również pod Cieszynem i Raciborzem.
Biolog Robert Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk w Twardorzeczce nazywa Alkatoe kruszynką. - To najmniejszy z nocków. Waży średnio 5 gram. Największy osobnik opisany przez nas miał 7 gram wagi - mówi.

Dla świata Alkatoe został odkryty w 2001 roku, jako ostatni z gatunków nietoperzy i wciąż niewiele o nim wiadomo. Wcześniej mylono go z nockiem wąsatkiem. - Prócz badań genetycznych odróżnialiśmy te gatunki na podstawie długości przedramion, palców i uszu, w tym wysokości koziołka, czyli fałdzie w uchu. Wąsatek jest większy - wyjaśnia Mysłajek.

Pierwszego Alkatoe odnalazł naukowiec Otto von Helversen w Grecji. Stąd jego nazwa, nawiązująca do mitologiii greckiej. Alkatoe była nimfą, która odmówiła oddania czci bogu Dionizosowi, za to ten zamienił ją w nietoperza. Następne badania potwierdziły występowanie gatunku w południowej, zachodniej i środkowej Europie. Stowarzyszenie Wilk znalazło Alkatoe w naszym województwie dwa lata temu, ale dopiero publikacja w prasie naukowej na początku bieżącego roku usankcjonowała to odkrycie.

Najmniejszego z nocków na Śląsku spotkać można w Górkach Wielkich pod Cieszynem i rezerwacie Łężczok na raciborszczyźnie. - Zwykły śmiertelnik zaobserwuje taką kruszynkę? - pytam Mysłajka. - Jeżeli wybierze się nad rzeczkę w ciepły wieczór i poświeci latarką, ma szansę zobaczyć nietoperze, ale raczej nie odróżni Alkatoe - odpowiada biolog. Tym bardziej, że nietoperz ten ma czarne umaszczenie. Lubi cieki wodne, stare, liściaste i mieszane lasy, za to unika wysokich gór, znaleziono go najwyżej 700 m nad poziomem morza.

Alkatoe to 23 gatunek nietoperza, odkryty w naszym województwie. Mysłajek: - W Polsce w sumie występuje 25 gatunków, Śląsk jest jednym z najbogatszych regionów, jeśli chodzi o nietoperze. Głównie dlatego, że mamy bardzo zaawansowane badania w rej dziedzinie.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dzisiaj objawieniem POlityki okazał się nowy gatunek - nietoperz Malysz z rodziny POpierających Wiślan

WP,Onetu i innych takich Faktów

Cyt;"Śląsk jest jednym z najbogatszych regionów, jeśli chodzi o nietoperze. Głównie dlatego, że mamy bardzo zaawansowane badania w rej dziedzinie."
Nie wiedziałem że bogactwo fauny zależy od zaawansowania badań.

niech żyją nietoperze!

że dech zapiera?

Miss- NIETOPERZYCA

Dwie osoby zostały ugryzione przez zarażonego wścieklizną nietoperza. W celu uniknięcia rozprzestrzenienia się zagrożenia wytyczono obszar zagrożony, który obejmuje część powiatu świdwińskiego, łobeskiego i drawskiego.

Rzeczywiste zagrożenie "roznoszeniem" wścieklizny przez nietoperze istnieje jedynie w Ameryce, gdzie żyją wampiry - nietoperze żywiące się krwią ssaków. Szczep wirusa atakujący nietoperze europejskie jest nieco odmienny i w zasadzie nie jest przenoszony na inne zwierzęta. Nie znaczy to jednak, że można sprawę bagatelizować i zaniedbywać podstawowe środki ostrożności.

dlaczego nie ma nazwiska tego genialnego autora tej notatki z "gazety" ...?

Masz rację, ale z drugiej strony się czepiasz. Tekst pochodzi z gazety.pl, więc raczej powinnaś mieć pretensje do tamtej redakcji.

"W Górkach Wielkich pod Cieszynem" dobre sobie, to tak jak w Częstochowie pod Krakowem.
No tak , ale bez wymienienia Cieszyna nie byłoby artykułu w GC.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama