, czwartek 20 czerwca 2024
Górki Wielkie: Dwór Kossaków i nietoperze
Ten niezwykle rzadko spotykany gatunek nietoperza wpisany został do "Polskiej czerwonej księgi zwierząt", gdzie ma status narażonego na wyginięcie. fot.Robert Mysłajek, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", www.polskiwilk.org.pl Dodaj do Facebook

Górki Wielkie: Dwór Kossaków i nietoperze

KATARZYNA KOCZWARA
Borowiaczek to gatunek nietoperza, który ma status narażonego na wyginięcie. Można go spotkać w parku przy dworze Kossaków w Górkach Wielkich.
Borowiaczek jest 18 z 25 występujących w Polsce gatunkiem nietoperza, który żyje na Pogórzu Śląskim. W lipcu jego obecność na terenie Górek Wielkich odkryli badacze ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". - Ten gatunek nietoperza żyje przede wszystkim w lasach, gdzie występują stare dziuplowate drzewa. "Naszego" borowiaczka znaleźliśmy w parku przy dworze Kossaków - mówi dr inż. Robert Mysłajek, wiceprezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie bada teren Śląska Cieszyńskiego od kilkunastu lat. Od 2007 roku szczególną uwagę poświęca Pogórzu Śląskiemu. - Prowadziliśmy już badania w okolicy Cieszyna, Ogrodzonej, Górek Wielkich. Chcemy poznać gatunki nietoperzy występujące w tym regionie - wyjaśnia biolog. - Bardzo dobrze poznane są nietoperze żyjące w górach, Pogórze dopiero odkrywamy.

Teren ten cechuje się dużą ilością stawów i kamiennych, starych budynków, a wszystko w otoczeniu liściastych lasów. Warunki dla nietoperzy są wręcz wymarzone. - Co roku przez 10-14 dni prowadzimy badania w tych stronach. Efektem lipcowej obecności jest odkrycie borowiaczka - cieszy się Robert Mysłajek. Ten niezwykle rzadko spotykany gatunek nietoperza wpisany został do "Polskiej czerwonej księgi zwierząt", gdzie ma status narażonego na wyginięcie.

W Górkach Wielkich nietoperze mają swój azyl. Przy kościele mają kolonię liczącą około 150 osobników. Wieczorami można je podpatrywać, nie przeszkadza im obecność ludzi.

Na terenie dworu Kossaków odkryty właśnie kolejny gatunek tego ssaka ma szansę stanowić dodatkową atrakcję. - Cieszę się bardzo z tego odkrycia. Nietoperze zawsze się tu dobrze czuły. Pamiętam, jak z dziadkami je podglądałam - wyznaje Anna Fenby-Taylor, wnuczka Zofii Kossak.

Więcej informacji o szlaku podkowca w Karpatach można znaleźć na stronie: www.szlakiempodkowca.pl
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co znaczy 18 z 25? Numer gatunku???

No też mi nowina dwók i nietoperze. Po co jeszcze do tego mieszać do nich Kossaków?
Tego to już nie pojmuję............

Nie dziwota, dyć co dwók, to nie jedyn.

Dwók z jednyj wsi, sługi Złego. zmówili się na obcego. Trza go zabić, owce jego brać ... kie dwók baców redykało sie. cyt.Zakopower

Chłopi przi gorzołce medetowali, co by to miało być, to "NIC". Leon im pedzioł: " to jest pół litra na DWÓK

nietoperze roznoszą choroby !

Dwók Kossaków ????

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama