, piątek 23 luty 2024
22 września pojedziesz autobusem za darmo. A rowerem pod prąd?
W czwartek, 22 września, ulicami Cieszyna przejedzie również rowerowa Masa Krytyczna, która o godz. 17.30 wystartuje z rynku. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

22 września pojedziesz autobusem za darmo. A rowerem pod prąd?

JAKUB MARCJASZ
Już jutro, 22 września, Światowy Dzień bez Samochodu. Dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych przejazd autobusami cieszyńskiej komunikacji będzie bezpłatny. Na ulice wyjedzie rowerowa Masa Krytyczna, której uczestnicy domagać będą się m.in. zalegalizowania jazdy pod prąd na ulicach jednokierunkowych.
Obie inicjatywy mają związek z Tygodniem Zrównoważonego Transportu, którego zwieńczeniem będzie Dzień bez Samochodu.

Zgodnie z uchwałą cieszyńskiej rady miejskiej, tego dnia wszyscy właściciele oraz współwłaściciele samochodów, którzy posiadają ważne dowody rejestracyjne uprawnieni będą do bezpłatnego przejazdu miejskimi autobusami na wszystkich trasach. Chętni powinni posiadać przy sobie również dowód osobisty.

W czwartek ulicami Cieszyna przejedzie również rowerowa Masa Krytyczna, która o godz. 17.30 wystartuje z rynku. Poza tym przez cały dzień w autobusach i na przystankach odbywać będą się happeningi promujące przyjazne dla środowiska rozwiązania w transporcie.

W tym dniu rowerzyści zawalczą również o przywileje dla siebie i wprowadzenie rozwiązań, które ułatwiają im poruszanie się po mieście. Chodzi o zalegalizowanie jazdy "pod prąd" na ulicach jednokierunkowych w centrum. - To bardzo tanie usprawnienie, wymagające jedynie zmiany oznakowania, poprawia bezpieczeństwo rowerzystów, umożliwiając skracanie trasy przejazdu poprzez omijanie innych, bardziej ruchliwych ulic - piszą o swojej inicjatywie pomysłodawcy.


Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zużywa o niebo więcej energii niż pseudooszczędności paliwowe na wszystkich rowerach w całej Europie. Smaczku dodaje fakt, że duża część aluminium z tej huty trafi na śmietnik w postaci folii i puszek po coli. Z Panem Bogiem.

Dzień bez samochodu mogą sobie robić ci, których autobus zawiezie do pracy i z powrotem. Niech taki jeden z drugim mądry spróbuje dojechać autobusem 30 km do pracy a po drodze załatwić jeszcze kilka służbowych spraw. Może mu dnia nie starczyć, nie mówiąc o brakujących czterech rąk.
Co do jazdy rowerami pod prąd, jestem przeciwny takim hasłom. Ci rowerzyści nie wiedzą, jakie zagrożenie powstanie, zwłaszcza dla nich. Powinni zastanowić się nad swoją beztroską, chyba że im zdrowie niemiłe.

bardzo ciekawa inicjatywa :) ludziska na rowery !!!!!

niestety.bardzo często się zdarza taka "tępa masa".

"masa krytyczna",a ja myślę że część z nich to tępa masa,która ma wszystkich głęboko w d.....Rano o 5 spotkałem czterech rowerzystów, tylko jeden miał prawidłowe oświetlenie.

jak zwykle rowerkiem do pracy:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama