, poniedziałek 26 luty 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Dwustronne korzyści
Niepełnosprawność sprawia, że w chwili pojawienia się jej życie zostaje przewartościowane. To co było priorytetem z dnia na dzień przestaje być ważne, a dotychczas nieistotne drobiazgi powodują, że życie nabiera całkiem nowego sensu. fot: pixabay,plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Dwustronne korzyści

Iwona Włodarczyk
Dużo się mówi o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, o nieodzownym wspieraniu ich przez zdrową część społeczeństwa. Bywa jednak i tak, że to osoby niepełnosprawne dają wsparcie osobom zdrowym które znalazły się w trudnych życiowych sytuacjach.

Nie jeden człowiek, który nie ma problemów ze zdrowiem pochłonięty jest bez reszty pomnażaniem dóbr materialnych, zdobyciem kolejnego awansu w pracy, ciągle stawia sobie coraz to inne cele, a wszystko po to, aby zaspokoić swoje ambicje. W trakcie tej ciągłej pogoni przestaje dostrzegać drobne przyjemności, potrzeby innych, a wiele istotnych spraw mu umyka. Tak jest do momentu, gdy zaczynają pojawiać się problemy, które w miarę upływu czasu urastają do gigantycznych rozmiarów. Wydaje się wtedy, że nie ma wyjścia z owych trudnych sytuacji i właśnie w takich chwilach wskazana była by rozmowa z osobą niepełnosprawną.

Niepełnosprawność sprawia, że w chwili pojawienia się jej życie zostaje przewartościowane. To co było priorytetem z dnia na dzień przestaje być ważne, a dotychczas nieistotne drobiazgi powodują, że życie nabiera całkiem nowego sensu. Z tego też powodu świadomie bądź nie niepełnosprawni potrafią uzmysłowić rozmówcy np. że brak możliwości kupna wybranego samochodu czy szybkiego awansu w pracy to jeszcze nie tragedia, na wszystko przyjdzie czas. Zazwyczaj w trakcie takiej rozmowy pada zdanie: najważniejsze, aby było zdrowie, to wszystko inne wcześniej czy później da się osiągnąć.

Takie zderzenie dwóch różnych poglądów na życie pozwoliło nie jednemu zdrowemu człowiekowi odzyskać wiarę w siebie oraz własne możliwości, natomiast niepełnosprawni są podbudowani tym, że ich doświadczenie życiowe na coś się przydaje.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama