, czwartek 29 luty 2024
Możesz odmówić teleporady. Od 15 marca korzystne zmiany dla pacjentów
Nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 roku w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Możesz odmówić teleporady. Od 15 marca korzystne zmiany dla pacjentów

UM
Już chyba wszyscy zauważają negatywny skutek teleporad. Te nadużywane były przez rok, a tłumaczone nieustannie pandemią koronawirusa. Rząd mówi dość, a przychodnie muszą otworzyć drzwi dla pacjentów.

O nadużywaniu przez przychodnie teleporad pisaliśmy już kilka razy. Mieszkańcy naszego powiatu, podobnie jak pacjenci w całym kraju byli niezadowoleni z ograniczonych usług przychodni lekarskich.

Nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 roku w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca.

"Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście" - wyliczył na Twitterze zmiany w regulacji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wskazał, że zdalne świadczenia bywają nadużywane. Przypomniał też, że do tej pory teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. Zaznaczył też, że teleporada ma być prawem pacjenta, z którego może nie skorzystać.

Osobiste badanie pacjenta będzie konieczne w przypadku:

 • dziecka do 6. roku życia (z wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, ustalonego po osobistym badaniu),
 • nowo zapisanego pacjenta do przychodni (chodzi zarówno o wizytę u lekarza, jak i pielęgniarki czy położnej POZ),
 • pacjenta z chorobą przewlekłą, gdzie doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów,
 • przy podejrzeniu choroby nowotworowej,
 • przy braku zgody na teleporadę.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama