, środa 7 grudnia 2022
Zbliża się termin wyburzenia dawnej strażnicy przy Moście Przyjaźni w Cieszynie
Budynek w którym dawniej mieściła się strażnica, a później swoją siedzibę miały m.in. organizacje pozarządowe stoi pusty od 2016 roku. fot: MM/gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Zbliża się termin wyburzenia dawnej strażnicy przy Moście Przyjaźni w Cieszynie

Jeszcze tej wiosny mogą ruszyć prace przy rozbiórce dawnej strażnicy przy Moście Przyjaźni w Cieszynie. Za dwa lata w tym miejscu ma powstać nowy budynek, w którym powstanie m.in. transgraniczne centrum turystyczno-informacyjne. Ile kosztować będzie wyburzenie byłej siedziby straży granicznej i budowa nowego obiektu?

W miejsce charakterystycznego budynku przy ul. Zamkowej 1 w Cieszynie ma powstać zupełnie nowy obiekt spełniający funkcję transgranicznego centrum informacji turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną, z punktem widokowym oraz salą multimedialną do prezentacji materiałów poświęconych historii tramwaju cieszyńskiego. W jego najbliższym sąsiedztwie ma znaleźć się także replika dawnego cieszyńskiego tramwaju.

Przypomnijmy, że budynek w którym dawniej mieściła się strażnica, a później swoją siedzibę miały m.in. organizacje pozarządowe stoi pusty od 2016 roku. Co ciekawe transgraniczne centrum turystyczno-informacyjne będzie miało dość blisko do miejskiego centrum informacji, które po kilku latach przerwy ma wznowić swoją działalność w budynku po celnikach zlokalizowanym po drugiej stronie Mostu Przyjaźni w Czeskim Cieszynie. Z kolei po polskiej stronie punkty informacji turystycznej zlokalizowane są pobliskim Wzgórzu Zamkowym oraz na cieszyńskim rynku w budynku Urzędu Miasta.

Koszt prac związanych z wyburzeniem starej strażnicy i budową nowego obiektu wyceniony został przez wykonawcę na ponad 5,5 mln zł. Zgodnie z założeniem prace te mają być wykonane w ciągu 15 miesięcy, a otwarcie nowego obiektu miałoby nastąpić w 2023 r. Stworzenie nowego obiektu przy ul. Zamkowej 1 jest częścią projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju", w ramach którego od kilku miesięcy prowadzone są prace na ul. Głębokiej. Unijny projekt nie obejmuje jednak swym finansowaniem wszystkich działań zaplanowanych do realizacji. Wkład Unii Europejskiej w jego realizację wynosi bowiem ponad 1,4 mln euro, przy blisko 1,8 mln euro wkładu ze strony miasta Cieszyn - wkład własny i koszty, które zostały uznane za niekwalifikowane do dofinansowania jak np. modernizacja i przebudowa ul. Głębokiej, Zamkowej, Rynku i Wyższej Bramy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama