, wtorek 5 marca 2024
Kwarantanna – nowe zasady
Rząd wprowadza nowe zasady kierowania na kwarantannę. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Kwarantanna – nowe zasady

UM
W poniedziałek wieczorem, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które mówi, że już dziś prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono koronawirusa, jest zobowiązany poddać się kwarantannie. Jednocześnie taka osoba nie musi uzyskać decyzji o skierowaniu na kwarantannę przez organ inspekcji sanitarnej.

We wtorek, 3 listopada odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli rządu. Wzięli w niej udział minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz rzecznik rządu Piotr Müller, którzy zaprezentowali nowe elementy strategii walki z koronawirusem. Jednym z nich jest zmiana zasad dotyczących kwarantanny.

Adam Niedzielski podsumował, że na kwarantannie przebywa obecnie ponad 500 tys. osób.
- To jest ogromna rzesza ludzi, z którą musi sobie poradzić inspekcja sanitarna, która - jak wszyscy wiemy - była bardzo niedoinwestowana i przez wiele lat była traktowana "po macoszemu", nie miała potencjału oraz okazji do tego, żeby się rozwinąć – mówił minister zdrowia.

Rząd wprowadza nowe zasady kierowania na kwarantannę

Według ministra jest to sposób na uproszczenie procedury kwarantanny dla osób zakażonych koronawirusem oraz ich rodzin.
Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem - "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu siedmiu dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje". "Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się."

Z automatu kwarantannę ma także - jak dodał - osoba skierowana na wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2. Niedzielski tłumaczył, że wprowadzony w przypadku kwarantanny automatyzm będzie przeciwdziałał sytuacji, w której ktoś jest w stanie "zawieszenia".

Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

Rząd zwolnił z obowiązku przebycia kwarantanny pracowników medycznych. Ma to związek z faktem, że dopuszczony do weryfikowania zachorowania na COVID-19 został test antygenowy (dotąd wymagany był test PCR). Do wykonania takiego testu nie jest potrzebne laboratorium, a jego wynik można otrzymać w 15 minut. Obecna generacja tych testów - podkreślił szef MZ - spełnia już wszystkie wymagania WHO, a także polskich ośrodków naukowych.

- Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczak.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama