, sobota 25 maja 2024
 "Granica dla Granicy" - podpisz petycję i pomóż uchodźcom
Mieszkańcy Cieszyna postanowili wyrazić sprzeciw wobec rządowych działań na polsko - białoruskiej granicy.  fot: depositphotos.plDodaj do Facebook

"Granica dla Granicy" - podpisz petycję i pomóż uchodźcom

UM
Rząd heroicznie próbuje nas przekonać, że istnieje sprzeczność pomiędzy bezpieczeństwem Polski i granicy, a przestrzeganiem praw człowieka i podstawowym humanitaryzmem. To nieprawda. Wszystko, co robi obecnie rząd w sprawie uchodźców nie tylko jest nielegalne i antyludzkie, ale jednocześnie nie zapewnia żadnej ochrony polskim obywatelom. Mieszkańcy Cieszyna postanowili wyrazić sprzeciw wobec rządowych działań na polsko - białoruskiej granicy.

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla niepotrzebnych śmierci na polsko-białoruskiej granicy. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wywożenia zziębniętych, przerażonych dzieci na zimną noc do lasu. Polskę stać na to aby zaopiekować się potrzebującymi ludźmi. Udzielić pomocy medycznej chorym. Przez bezpieczną granicę nie przechodzi nikt niezauważony, tymczasem polskie służby odmawiają rejestrowania i weryfikacji osób przekraczających granicę polsko-białoruską. Zamiast wrzucać ich do systemu i rzetelnie sprawdzać wolą wdawać się z Białorusinami w chaotyczną i okrutną przepychankę. Słabsi giną na granicach. Inni przedostają się w głąb kraju chociaż nic o nich nie wiemy. Taka sytuacja nie załatwi problemu migracyjnego.

Granica dla Granicy

- Jako przedstawiciele i przedstawicielki oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy, która zawiązała się w ostatnich dniach w Cieszynie, stanowczo przeciwstawiamy się sytuacji, w której ludzie szukający schronienia i bezpieczeństwa nie mogą liczyć na ochronę i wsparcie ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek ich udzielić zgodnie z sygnowanymi przez nasz kraj międzynarodowymi konwencjami. Zamiast tego głodni, zmarznięci i wycieńczeni migranci i migrantki błąkają się po lasach przepychani z jednej strony granicy na drugą. Nie możemy i nie chcemy odwracać wzroku od ich dramatu- podkreślają autorzy akcji.

- Nie zgadzamy się również, żeby tragedia tych ludzi była wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych. Zdajemy sobie sprawę, że Polska stała się w tym wypadku ofiarą celowych działań strony białoruskiej. Wymaga to stanowczych reakcji ze strony polityczek i polityków oraz dyplomatów. Nie możemy jednak zapominać, że w tej sytuacji migranci i migrantki również są ofiarami białoruskiej manipulacji. Rozgrywająca się na polsko-białoruskiej granicy katastrofa humanitarna domaga się reakcji każdego i każdej z nas.

- Apelujemy do władz samorządowych Cieszyna i całej społeczności miasta o podjęcie wspólnych działań wspierających osoby przybywające do naszego kraju oraz organizacje i służby medyczne, które starają się nieść im pomoc (#GrupaGranica, #MedycyNaGranicy). Chcemy by apel dotarł do jak największej liczby osób: wystarczy podpis, polubienie posta i udostępnienie go dalej. Dla nas to chwila, ale dla nich to przyszłość. Jeśli ktoś o akcji chce dowiedzieć się więcej, spotkajmy się w środę 27.10 o g.16 przy Olzie, na Moście Przyjaźni - mówią organizatorzy akcji.

Więcej informacji oraz petycja: TUTAJ

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama