, czwartek 25 kwietnia 2024
Telefony dotykowe to nie czarna magia
Czy osoby słabowidzące lub niewidome mają szansę na bezproblemową obsługę telefonu dotykowego? fot: subiektywnieofinansach.plDodaj do Facebook

Telefony dotykowe to nie czarna magia

Iwona Czarniak
Do niedawna królowały telefony komórkowe z tradycyjnymi przyciskami. Przyzwyczajenie bądź strach przed nowym powoduje, że osoby starsze mające kłopot z widzeniem z uporem szukają aparatów z klawiaturą, a o telefonach dotykowych nawet nie chcą słyszeć. Czy taka obawa jest uzasadniona? Czy osoby słabowidzące lub niewidome mają szansę na bezproblemową obsługę telefonu dotykowego?

Jeszcze cztery lata temu miałam telefon z przyciskami i jedyne, co potrafiłam zrobić to odebrać i rozłączyć rozmowę. Gdy do moich rąk trafił telefon dotykowy byłam pełna obaw, lecz bardzo szybko okazało się, że były one bezpodstawne.
Mój telefon ma funkcję Voice Over, czyli program mówiący, który prowadzi mnie podczas wykonywania wszystkich czynności, jakie chcę wykonać. Szybko nauczyłam się pisać smsy, maile, zapisywać i usuwać numery w kontaktach, ustawienie dźwięku oraz głośności też nie sprawia mi kłopotu. Teraz, kiedy mam z powodu uszkodzenia ciemny monitor głos nadal pozwala mi na korzystanie z niektórych funkcji telefonu.
Nie wszyscy wiedzą, że telefony dotykowe są wyposażone w programy mówiące takie jak np. Talk Back trzeba je po prostu odszukać i włączyć.
Pozwalają one nawet niewidomemu na korzystanie z Internetu, robienie zdjęć czy sprawdzenie pogody. Gdy ktoś do nas dzwoni otrzymujemy informację, kto chce z nami się połączyć, wiadomości tekstowe program też nam odczytuje.
Dotykowa obsługa telefonu to jedno, ale jest jeszcze inna możliwość – sterowanie aparatem za pomocą głosu.
Tym, którym takie udogodnienia nie są potrzebne nie zwracają na nie uwagi albo po prostu o nich nie wiedzą. Powinni o nich wiedzieć ci, którzy oferują nam różnego rodzaju aparaty w punktach sprzedaży.
Wędrując po Cieszynie kilka z nich odwiedziłam pytając o programy mówiące w oferowanych telefonach komórkowych i bywało różnie, jedni orientowali się doskonale, o czym mówię inni z zaciekawieniem odszukiwali dany program, a jeszcze inni byli zaskoczeni, że taki istnieje. Muszę przyznać, że tych ostatnich było zaskakująco mało, co świadczy o zwróceniu większej uwagi na potrzeby niepełnosprawnych.
Osobom starszym i niepełnosprawnym telefon zapewnia bezpieczeństwo i daje kontakt ze światem, dlatego bardzo ważne jest, aby obsługa komórki nie stanowiła problemu. Wystarczy trochę cierpliwości kogoś ze strony rodziny lub znajomych a po kilka krotnym wykonaniu tej samej czynności w asyście będzie ona wykonywana już z automatu.
Nie bójmy się nowości, ponieważ ułatwiają nam życie, a nauka obsługi telefonu może być dobrą zabawą np. z wnukiem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama