, wtorek 27 luty 2024
Rozwiązywanie problemów z pomocą…
Niewiedza jest głównym sprawcą tego, że osoby, których jedynym dochodem jest renta nie są świadome tego, iż mogą się zwrócić po pomoc do prawnika, i psychologa, a uzyskają ją bezpłatnie. fot: PixabayDodaj do Facebook

Rozwiązywanie problemów z pomocą…

Iwona Czarniak
Wszystko, co nas otacza zmienia się w bardzo szybkim tempie. Zmieniają się również obowiązujące przepisy, ustawy itd. Dotyczą one nas wszystkich. Jednak śledzenie zmian na bieżąco dla zwykłego zjadacza chleba jest niezwykle trudne. W życiu większości ludzi zdarzają się sytuacje, kiedy stają przed problemem, a rozwiązanie go jest wręcz niewykonalne, trzeba się jednak z nim uporać.

Konfliktowe sytuacje w miejscu zamieszkania, przemoc w rodzinie, problemy w pracy, problematyczne załatwienie naszej sprawy przez urzędnika to tylko niewielki fragment z czekających na nas problemów i przynajmniej raz w życiu na któryś z nich się natkniemy. Taki stan rzeczy dotyczy całego społeczeństwa zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych.

Mylą się ci, którzy twierdzą, że tylko osoby mające odpowiednie zasoby finansowe mogą skorzystać z porad prawnych. Tak samo ma się sprawa z wizytą u psychologa. Człowiek, który nie może sam sobie poradzić z własnymi uczuciami, stresem i wieloma innymi emocjami choćby tymi związanymi z akceptacją własnej niepełnosprawności nie potrzebuje dodatkowych środków finansowych na wizytę u psychologa. Niewiedza jest głównym sprawcą tego, że osoby, których jedynym dochodem jest renta nie są świadome tego, iż mogą się zwrócić po pomoc do prawnika, i psychologa, a uzyskają ją bezpłatnie.

W Cieszynie o pomoc prawną i psychologiczną możemy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Są jednak stowarzyszenia między innymi Regionalny Ośrodek Wsparcia i Informacji Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji TRIANON Pl Cieszyn ul. Bielska 4, w którym można uzyskać BEZPŁATNE PORADY: prawne, psychologiczne, psychospołeczne.

Bezpłatna pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym w następującym zakresie: porad i informacji w zakresie problematyki społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w tym ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne, dofinansowania do rehabilitacji leczniczej, wsparcia finansowego i rzeczowego, programów PFRON skierowanych do osób indywidualnych i organizacji pozarządowych, porad prawnych, porad psychologa, porad psychospołecznych.
Więcej informacji można uzyskać pod nr.tel. 334457011

Z porad psychologa i prawnika mogą skorzystać uczestnicy projektów między innymi projektu „Aktywny Powiat Cieszyński”.
Osoby, którym takie porady są potrzebne nie powinny być bierne, lecz pytać o możliwość uzyskania ich w stowarzyszeniach, siedzibie MOPS, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz w urzędzie gminy. Czekanie nie rozwiąże problemu, wręcz przeciwnie może spowodować, że będzie on narastał.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama