, czwartek 18 kwietnia 2024
Bezpiecznie przejść na drugą stronę
Od wiosny tego roku w naszym mieście przy trzech przejściach dla pieszych pojawiły się jeżyki... fot: DRDodaj do Facebook

Bezpiecznie przejść na drugą stronę

Iwona Czarniak
Przejścia dla pieszych zarówno te z udźwiękowioną sygnalizacją świetlną, jak i te, gdzie są tylko pasy namalowane na jezdni, powinny w równym stopniu umożliwiać bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy pełnosprawnym i niepełnosprawnym.

Jak zabezpieczone są przejścia w Cieszynie widzą wszyscy, którzy na co dzień z nich korzystają, czy dostrzegają jednak nieprawidłowości, od których aż się roi? Dla osoby niemającej kłopotu z widzeniem zlokalizowanie przejścia nie stanowi problemu, jednak kiedy dotyczy to niedowidzącego lub niewidomego idącego z laską brak tzw. jeżyków (kostka integracyjna) przed przejściem uniemożliwia jego odnalezienie.

Od wiosny tego roku w naszym mieście przy trzech przejściach dla pieszych pojawiły się jeżyki, a w Miejskim Zarządzie Dróg uzyskałam informację, że do końca tego roku zostaną nimi zabezpieczone dwa przystanki autobusowe, tj. przy ul. Garncarskiej i ul. Kochanowskiego, oraz ułożony będzie pas z kostki integracyjnej na Górnym Rynku dający szanse osobom z dysfunkcją wzroku na pokonanie niebezpiecznego odcinka trasy, jakim jest lawirowanie między sklepem, straganem a parkującymi autami. Co jednak z przejściami przy ul. Liburnia, Bielskiej, Chrobrego i wielu innych, gdzie ruch jest duży i o wypadek nietrudno? Udźwiękowiona sygnalizacja świetlna jest dla niepełnosprawnych najbezpieczniejszym miejscem do przekraczania ulic jednak pod warunkiem, że działa prawidłowo. Zdarza się, że sygnał dźwiękowy jest całkowicie niesłyszalny bądź działa tylko z jednej strony ulicy. Zwróciłam się o wyjaśnienie tej kwestii do Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie

Mariusz Poźniak, odpowiadający za udźwiękowioną sygnalizację świetlną w MZD, wyjaśnił, iż z powodu prac związanych z budową dworca i galerii sygnalizacja przy ul. Bobreckiej i ul. Korfantego jest wyłączona. Sygnalizacja nie działa w godzinach wieczornych i nocnych ze względu na zapewnienie ciszy mieszkańcom pobliskich kamienic. Co do sygnalizacji przy Placu Wolności, ul. Wyższa Brama i ul. Bielskiej to działa ona już od dwudziestu lat i są plany wymiany jej na nową w ciągu najbliższych dwóch lat.

Dostałam również zapewnienie, że usterki, jakie zostaną zgłoszone, będą usuwane na bieżąco. Większość z nich powstaje w wyniku działań ludzi, którym taka sygnalizacja jest najwyraźniej niepotrzebna i dla zabawy lub z bliżej nieokreślonych powodów niszczą głośniki i przyciski. Szansę na łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze, przekraczanie ul. Katowickiej będą mieli piesi na wysokości targowiska, tam zostanie bowiem zainstalowana nowa udźwiękowiona sygnalizacja świetlna. Władze miasta Cieszyna powinni zadbać o bezpieczeństwo niepełnosprawnych, którzy przyjeżdżają z terenu całego powiatu w celu załatwienia spraw np. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Urzędzie Pracy lub w stowarzyszeniach, w których są zrzeszeni.

Nasuwa się pytanie, czy i kiedy miasto Cieszyn stanie się przyjazne niepełnosprawnym pod względem dostosowania przejść do ich potrzeb.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Obserwowałam i niejednokrotnie korzystałam z przejścia na Wyższej Bramie koło przystanku MZK.Trzeba biegiem pokonać jezdnię na przejściu,bo można nie zdążyć przy zielonym świetle dla pieszych.Starsze osoby lub z dysfunkcja narządu ruch NIE MAJĄ SZANSY PRZEJŚĆ W OZNACZONYM CZASIE!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama