, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Postrzegani przez pryzmat niepełnosprawności
Niepełnosprawność przybiera różne formy, jest ta widoczna gołym okiem, ale również taka, której nie widać. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Postrzegani przez pryzmat niepełnosprawności

Iwona Czarniak
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który jak co roku obchodzony był 3 grudnia to dobra okazja, aby zastanowić się nad tym jak pełnosprawni widzą osoby z różnymi dysfunkcjami.

Niepełnosprawność przybiera różne formy, jest ta widoczna gołym okiem, ale również taka, której nie widać. Nie raz nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że wśród nas jest osoba niepełnosprawna. Brak kuli, laski czy wózka inwalidzkiego, które nierozerwalnie łączą się z niepełnosprawnością daje otoczeniu złudne wrażenie, że skoro niema nikogo, kto posiadałby powyższe atrybuty to wszyscy są zdrowi. Niepełnosprawny z braku widocznej niepełnosprawności pomimo złego samopoczucia nie może liczyć na ustąpienie miejsca w autobusie czy przepuszczenia w kolejce przy załatwianiu jakiejś sprawy w urzędzie lub podczas robienia zakupów.
Inaczej ma się sprawa z widoczną niepełnosprawnością i to ją, jako pierwszą dostrzega otoczenie. Będąc zdrowymi, zabieganymi w natłoku codziennych obowiązków nie zawsze wiemy jak wygląda życie osób z różnymi dysfunkcjami, więc ile głów tyle różnych wyobrażeń. Zazwyczaj są to wyobrażenia związane z ograniczeniami, jakie są udziałem widzianego w danej chwili niepełnosprawnego. Niepełnosprawność to codzienne pokonywanie barier, które sprawia, że osoby nią dotknięte stają się nieraz silniejsze od niejednego pełnosprawnego.
Czy jednak jest ona dostrzegana? Czy zamiast widzieć ograniczenia nie warto pomyśleć nad tym, że jest to taki sam człowiek jak my mający marzenia, dzielący się radością życia, z różnymi zdolnościami oraz wykształceniem, a dana dysfunkcja to tylko taki „bonus”, jakim został on „obdarowany” przez los?
Niepełnosprawni mają swoją godność, nie potrzebują litości, chcą uczyć się, pracować, dawać wsparcie potrzebującym, jednym słowem żyć tak jak reszta społeczeństwa. Niepełnosprawni potrafią docenić: podaną pomocną dłoń, uśmiech, dobre słowo oraz każdą formę pomocy, a dobro otrzymane przekazują dalej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama