, wtorek 6 czerwca 2023
Uroczysta osiemdziesiątka
Chór Mieszany „ECHO” został założony w Zebrzydowicach w 1937 roku. fot: Przemysław LoseDodaj do Facebook

Uroczysta osiemdziesiątka

Iwona Czarniak
Urodziny to dla każdego z nas dzień szczególny, nie inaczej ma się rzecz z świętowaniem Zebrzydowickiego Chóru „Echo”, który w tym roku obchodzi osiemdziesiątą rocznicę istnienia.

Chór Mieszany „ECHO” został założony w Zebrzydowicach w 1937 roku. W bieżącym roku obchodzi 80 lat istnienia. Na przestrzeni 80-lecia zmieniał mecenasów, dyrygentów, kierownictwo i repertuar. Od 1995 roku do chwili obecnej Chór kontynuuje swoją działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach. Aktywnie uczestniczy w życiu religijnym, kulturalnym i społecznym Zebrzydowic, uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości kościelne, państwowe i okolicznościowe. Jest laureatem wielu znaczących konkursów i festiwali chóralnych krajowych i zagranicznych. Chór koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Słowacja, Austria, Rumunia, Ukraina, Szwajcaria, Litwa, Włochy). W swoim dorobku posiada 9 tematycznych płyt kompaktowych. Na temat działalności chóru „Echo” zostało napisanych 7 prac magisterskich w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Chór od 10 lat współpracuje z wybitnymi artystami - Sabiną Olbrich- Szafraniec- solistką Opery Śląskiej, organistami - Arkadiuszem Popławskim, Pawłem Seligmanem i Beatą Sabath- poetką cieszyńską. Chór Jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko- Biała. Odznaczony Odznaką Honorową Złotą z Wieńcem Laurowym w 2007 roku przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie za wybitną działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym oraz Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Chór jest laureatem Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Szersznika w dziedzinie kultury w 2008 roku. W 2012 roku otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chór jest muzyczną wizytówką zebrzydowickiej gminy i parafii, propaguje kulturę Ziemi Cieszyńskiej w kraju i za granicą. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru Mieszanego, Echo” jest Jadwiga Sikora, funkcję prezesa pełni Kazimierz Pietraszek.
W niedzielę 26.11.2017 Chór Mieszany ECHO w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach świętował swoje 80-lecie. Podczas koncertu wystąpili: Chór Mieszany "Echo" Z Zebrzydowic - dyr. Jadwiga Sikora; Chór Mieszany "Hejnał Mazańcowice" z Mazańcowic - dyr. Krzysztof Przemyk, Sabina Olbrich - Szafraniec - sopran; Joanna Korpiela- Jatkowska - sopran; Agnieszka Klimasara - fortepian; Paweł Seligman - organy, Beata Sabath - słowo. Na koncert przybyli zaproszeni goście: Krzysztof Przemyk – Prezes Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Proboszcz parafii w Zebrzydowicach ks. kanonik Marian Brańka, dr Danuta Zoń-Ciuk z Uniwersytetu Śląskiego, Wiceprzewodnicząca Sejmiku woj. Śląskiego Sylwia Cieślar, Starosta powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, Wójt gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka, Krzysztof Przemyk – Prezes Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, dr Danuta Zoń-Ciuk z Uniwersytetu Śląskiego, Przewodniczący Rady gminy Henryk Franek, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Beata Piątkowska, Dyrektor GOK Małgorzata Guz, Prezes Akcji Katolickiej w Zebrzydowicach Mariola Rojek, Radni Gminy Zebrzydowice.
Prezes PZCHiO Oddział Bielsko- Biała Krzysztof Przemyk, wręczył zasłużonym chórzystom Honorowe Odznaki PZCHiO- Brązowe, Srebrne, Złote i Złote z Wieńcem Laurowym. Pani Wiceprzewodnicząca Sejmiku Woj. Śląskiego Sylwia Cieślar uhonorowała Złotymi Odznakami Zasłużony dla Województwa Śląskiego dwie zasłużone chórzystki Zofię Brzóska i Krystynę Żagan.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama