, sobota 13 lipca 2024
Trzecie miejsce dla Cieszyna
Już po raz siedemnasty w siedzibie Śląskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Chorzowie odbył się „Wojewódzki Konkurs Książki Mówionej”. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Trzecie miejsce dla Cieszyna

Iwona Czarniak
Czym jest konkurs czytelniczy? Wydawałoby się, że to nic trudnego, wystarczy tylko przeczytać książkę, a odpowiedzi na zadawane pytania same pojawiają się w głowie odpowiadającego. Okazuje się, że taki tok myślenia jest mylny, a zawodnicy startujący w takich konkursach na przygotowania poświęcają wiele godzin.

Gdy czytamy książkę dla przyjemności nie zwracamy uwagi na drobne detale takie jak na przykład: kolor kwiatów na sukience bohaterki lub napis umieszczony na koszulce postaci pojawiającej się gdzieś w tle powieści, datę jakiegoś nieistotnego wydarzenia, bo prawdę mówiąc niejedna ważna data historyczna nie zawsze na dobre zakotwiczy w naszej głowie, nie mówiąc już o fachowym nazewnictwie czy tych słynnych cytatach, ale i z wypowiedzi bohaterów danej książki.
Już po raz siedemnasty w siedzibie Śląskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Chorzowie odbył się „Wojewódzki Konkurs Książki Mówionej”, w którym udział wzięły osoby z dysfunkcja wzroku między innymi z Częstochowy, Tarnowskich Gór, Bielska- Białej oraz trzy członkinie Cieszyńskiego Koła PZN.
Startujący w tegorocznym konkursie mieli do opracowania obowiązkową książkę „Louis Braille Dotyk Geniuszu” autorstwa Michaela Mellora oraz dwie do wyboru z: „Pierwsza Na Liście” Magdaleny Witkiewicz, „21.37” Mariusza Czubaja, „Powrót do Nałęczowa” Wiesławy Bancarzewskiej, „Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta oraz „Rodzina Połanieckich” Henryka Sienkiewicza. Ostatecznie w konkursie wzięły udział wszystkie książki poza jedną, nikt nie wybrał „ Ziemi obiecanej” natomiast większość wybrała „21.37” oraz „Pierwszą na liście”.

Na początek odbyły się eliminacje, podczas których zostało wyłonionych ośmiu półfinalistów, a w finale pięcioro zawodników rywalizowało ze sobą wykorzystując wszystkie zakamarki własnej pamięci.
Najwięcej trudności sprawiła uczestniczącym lektura obowiązkowa, była ona, bowiem pełna historycznych dat, a w związku z tym, iż jej głównym bohaterem jest wybitny francuz nie obyło się bez francuskiego nazewnictwa. Stopień trudności zadawanych pytań był zróżnicowany od banalnie prostego związanego z datą narodzin głównego bohatera po pytanie, czym jest ”oftalmia współczulna” czy dokładne wyliczenie pasji słynnego niewidomego angielskiego profesora matematyki.
Zmagania trwały trzy godziny i nie obyło się bez dogrywek, w których udział wzięły dwie zawodniczki z Cieszyna. Pierwsze miejsce z kompletem punktów zajął uczestnik z Bielska –Białej natomiast o drugie i trzecie miejsce została przeprowadzona dodatkowa runda pytań, po której na drugim miejscu znalazła się zawodniczka z Częstochowy, a na trzecim z Cieszyna.
Zarówno organizatorzy, członkowie jury jak i sami zawodnicy podkreślali, że taki konkurs to dobra zabawa, jednak emocje związane z udziałem w konkursie były różne takie jak założenia przed konkursowe samych zawodników.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama