, niedziela 21 kwietnia 2024
Tyflokonferencja: Zobaczyć Niewidzialne
Zobaczyć niewidzialne to dostrzec to, co jest niewidoczne gołym okiem przez osoby widzące, a jest udziałem niewidomych i niedowidzących na całym świecie. fot: Katarzyna RakusDodaj do Facebook

Tyflokonferencja: Zobaczyć Niewidzialne

Iwona Czarniak
Tyflokonferencja: Zobaczyć Niewidzialne

fot.: Katarzyna Rakus


Tyflokonferencja: Zobaczyć Niewidzialne

fot.: Katarzyna Rakus

Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie po raz drugi zorganizował Tyflokonferencję „Zobaczyć Niewidzialne”, poświęconej wielu aspektom życia osób z dysfunkcją wzroku.

Tegoroczna Tyflokonferencja trwała dwa dni i tak w poniedziałek 13 listopada odbyły się warsztaty z udziałem młodzieży z czterech cieszyńskich szkół, oraz polskojęzycznej szkoły z za Olzy. Podczas zajęć prowadzonych przez osoby z dysfunkcją wzroku młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z orientacją przestrzenną, zobaczyć z jakiego udźwiękowionego sprzętu korzystają osoby niewidome, obejrzeć odpowiednio przystosowane gry takie jak szachy, karty itd. Kolejną ciekawostką był symulator sklepu, jednak nie mogło oczywiście zabraknąć tego, co towarzyszy polskim niewidomym już od 1934 roku. Mowa tu o piśmie Braille’a, czyli piśmie punktowym.

Drugi dzień konferencji( wtorek 14 listopada) to wystąpienia prelegentów przybyłych do Cieszyna z terenu całej Polski. Zakres poruszanych podczas wystąpień tematów był duży począwszy od: lęku u osób z dysfunkcją wzroku, kapitał społeczny osób niewidomych w wieku produkcyjnym, a ich sytuacja zawodowa, uczeń z dysfunkcją wzroku w szkole - co nauczyciel powinien wiedzieć, czy taki temat jak niewidomi mają łatwiej - sposób doświadczania wiary przez osoby z dysfunkcją wzroku, oraz idea duszpasterstwa. Były to tylko niektóre z szerokiej gamy poruszanych tematów. Zainteresowanie problematyką związaną z dysfunkcją wzroku było duże. Wśród słuchaczy przeważali młodzi ludzie, nie tylko obecni studenci, ale również absolwenci uczelni.

Podczas drugiego dnia konferencji odbyło się wśród chętnych bezpłatne badanie wzroku, a firma zaopatrująca niewidomych i niedowidzących w dostosowany do ich potrzeb sprzęt dokonała jego prezentacji.

Zobaczyć niewidzialne to dostrzec to, co jest niewidoczne gołym okiem przez osoby widzące, a jest udziałem niewidomych i niedowidzących na całym świecie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama