, piątek 23 luty 2024
Mała szkoła - wielkie serca
Na każdym kroku widać dbałość o potrzeby uczniów oraz indywidualne podejście do każdego z nich. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Mała szkoła - wielkie serca

Iwona Czarniak
W centrum Cieszyna jest kilka szkół, których nazwy i renoma na stałe wryły się w pamięć nie tylko Cieszyniaków, a są to między innymi II LO im. Mikołaja Kopernika i I LO im. Antoniego Osuchowskiego. Każdego ranka można spotkać młodzież tłumnie zdążającą na zajęcia w tych szkołach.

Niewielka grupa młodych ludzi wybrała inaczej i codziennie wędruje na Małą Łąkę dzielnicę Cieszyna położoną na uboczu z dala od ruchliwego centrum. Szkoła, do której codziennie kierują swoje kroki to Szkoła Organizacji i Zarządzania. Przekraczając progi budynku nie ma się wrażenia, że oto jesteśmy w molochu gdzie taśmowo przechodząc z klasy do klasy uczniowie zaliczają kolejne lekcje, jest kameralnie, wręcz domowo.

Na każdym kroku widać dbałość o potrzeby uczniów oraz indywidualne podejście do każdego z nich.
Nauka opiera się na autentycznej współpracy nauczyciela z uczniem, co jak się okazuje nie jest łatwe, ale wykonalne i pomimo iż niema zajęć wyrównawczych to każdy ma szansę na poprawienie słabszej oceny. Uczniowie traktowani są jak partnerzy do pracy, a nie jak gąbka, która musi wchłonąć jak najwięcej informacji, za które może dostać dobrą lub złą ocenę. Samopoczucie ucznia jest traktowane na równi ze zdobywaniem wiedzy.

Do niedawna rodzice za uczęszczanie swojej pociechy do tej szkoły musieli uiszczać czesne, nieraz, więc można było się spotkać z hasłem „biorą pieniądze to dbają”, jednak już od kilku lat nauka w tej szkole jest bezpłatna, a dbałość o ucznia pozostała na wcześniejszym poziomie.

Na moją prośbę wicedyrektor Anna Chamot tak mówi o SOiZ- ie:
Szkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie jest pierwszą szkołą społeczną niepubliczną prowadzącą edukację na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej na terenie powiatu cieszyńskiego od 1992 roku.
Głównym założeniem organu prowadzącego szkołę – Cieszyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego było i jest stworzenie optymalnych warunków edukacji uczniom podejmującym naukę w naszej szkole. Szkoła nasza jest szansą dla uczniów zdolnych, ambitnych, a także nieśmiałych, którzy w klasach o niewielkiej liczbie uczniów mogą otrzymać odpowiednie wsparcie.
SOIZ uzupełnia i poszerza ofertę szkół państwowych działających na terenie powiatu cieszyńskiego. Jesteśmy jedyną szkołą kształcącą na kierunkach medycznych, a od 2013 roku w Publicznym Studium Medycznym kształcimy bezpłatnie. Oferta kształcenia jest bardzo duża.
Należy podkreślić, że Szkoła Organizacji i Zarządzania jest jedną z nielicznych szkół społecznych k s z t a ł c ą c a b e z p ł a t n i e od 2012 roku również w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży.
Indywidualizacja procesu nauczania oraz bezpieczna szkoła to główne cele i zadania szkoły. Szkoła Organizacji i Zarządzania, jako jedyna szkoła na terenie powiatu cieszyńskiego otrzymała certyfikat „INNOWACYJNA SZKOŁA ZAWODOWA NA RYNKU PRACY”.
W SOIZ już od wielu lat realizowane są projekty unijne, aktualnie są to projekty Erasmus+. W ramach Akcji 1 prawie wszyscy uczniowie technikum wyjeżdżają na praktyki zagraniczne do Rimini oraz Londynu.
W ramach Akcji 2 Erasmus + uczniowie SOIZ wraz ze szkołami partnerskimi z Włoch, Portugalii, Węgier, Belgią, Cyprem realizują projekt „W drodze do przedsiębiorczości”.
Dodatkowo uczniowie SOIZ rozwijają swoje kompetencje zawodowe i predyspozycje osobowościowe uczestnicząc w projektach edukacyjnych tj. Szkolne Mini przedsiębiorstwa. W 2016 roku uczniowie SOIZ prowadząc szkolną firmę PINAZING zwyciężyli i zdobyli Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Mini przedsiębiorstwo w Warszawie, a następnie reprezentowali polskie szkoły w europejskim finale w Berlinie.
Uczniowie SOIZ już od 12 lat organizują AKCJĘ CHARYTATYWNĄ STRUMIEŃ wspierając podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu. Szkolne kółko teatralne, co roku zaprasza chłopców ze Strumienia do bajkowego świata. Jak co roku organizujemy również zbiórkę darów dla dzieci. Jesteśmy postrzegani, jako „mała szkoła z wielkim sercem”, gotową pomagać potrzebującym. Zachęcamy do przyłączenia się do tegorocznej akcji.
Należy również zwrócić uwagę, że uczniowie SOIZ z sukcesem przystępują do egzaminów zewnętrznych. Biorą udział w konkursach i olimpiadach zdobywając wysokie punktowane miejsca. W roku 2017 SOIZ otrzymało prestiżową ZŁOTĄ TARCZĘ, za uzyskane wyniki na maturach i egzaminach zawodowych. Nasza szkoła zajęła 2 miejsce w powiecie, 9 w województwie i 51 w Polsce.
SOIZ to szkoła kameralna, w której panuje przyjazna atmosfera. Atutem jest to, że wszyscy dobrze się znają: uczniowie i nauczyciele. Oznacza to m. in., że w sytuacjach trudnych jesteśmy w stanie szybko reagować i pochylić się nad każdym problemem.
Kadra pedagogiczna szkoły to nie tylko nauczyciele z doskonałym przygotowaniem pedagogicznym i dużym doświadczeniem, ale także ludzie zaangażowani i oddani swojej pracy.
25 lat funkcjonowania Szkoły Organizacji i Zarządzania pokazało, że szkoła spełnia oczekiwania społeczeństwa, reaguje na potrzeby rynku pracy i pracodawców ciągle wprowadzając nowe kierunki kształcenia.
Proponujemy uczniom naukę w Technikum Obsługi Turystycznej, Technikum Organizacji Reklamy i Technikum Logistycznym
”.

Dużo pozytywnego o szkole można wyciągnąć z faktu, że nie odstrasza młodych ludzi odległość, jaką trzeba pokonać, aby na czas dotrzeć do szkoły. Pomimo iż część drogi przemierzają pieszo, a niektórzy z nich z miejsca zamieszkania muszą wyjeżdżać wcześnie rano to robią to z chęcią.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama