, poniedziałek 4 marca 2024
Co oferują w Konarach niepełnosprawnym?
Burza i ulewny deszcz spłatały psikusa, jednak kontakt z przyrodą i zwierzętami sprawił, że nikt nie narzekał. fot: Agnieszka JaneckaDodaj do Facebook

Co oferują w Konarach niepełnosprawnym?

Iwona Czarniak
Co oferują w Konarach niepełnosprawnym?

Piątek 23 czerwca, godziny poranne. Grupa uczestników projektu „ Aktywny Powiat Cieszyński” zebrała się na parkingu przy ul. Katowickiej. Pomimo niepewnej pogody uczestnicy projektu, z miejsca zbiórki, wyruszyli do Konar pod Krakowem, gdzie znajduje się Bonifraterska Fundacja Dobroczynna. Powołana została w 2013 roku by służyć osobom z niepełnosprawnościami, starszym, chorującym psychicznie i zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Opiekuje się codziennie 180 mieszkańcami i podopiecznymi czterech podmiotów pomocy społecznej. Jest tam: Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej. Ta działalność zakładu aktywności zawodowej została szczegółowo przybliżona grupie z Cieszyna.

ZAZ powstał w 2004 roku i zatrudnia 37 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Pracują oni w pracowniach: pszczelarskiej, ogrodniczej, hippicznej oraz usługowo-wytwórczo-handlowej. Przybyli zwiedzili: stajnię, pasieki oraz pracownie. Był słodki poczęstunek oraz obiad. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest Dom Treningowy, w którym zamieszkują osoby niepełnosprawne i pod opieką uczą się samodzielnej egzystencji. Po upływie trzech do pięciu miesięcy wytrwałej pracy nad wszystkim tym, co wiąże się z samodzielnością życiową opuszczają dom.

Burza i ulewny deszcz spłatały psikusa, jednak kontakt z przyrodą i zwierzętami sprawił, że nikt nie narzekał.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama