, piątek 23 luty 2024
Zgłoś kandydata do Lauru Srebrnej Cieszynianki
Uroczyste wręczanie Laurów Srebrnych i Złotej Cieszynianki odbędzie się tradycyjnie 11 listopada, podczas uroczystej Sesji Rad Ziemi Cieszyńskiej.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Zgłoś kandydata do Lauru Srebrnej Cieszynianki

ŁP / MAT. PRAS
Po raz kolejny można zgłaszać kandydatów do największego wyróżnienia w naszym regionie, czyli Lauru Srebrnej Cieszynianki. Od 1997 roku wyróżnienia przyznawane są osobom, które szczególnie zasłużyły się dla społeczności, w której działają, wnosząc nowe, pozytywne wartości, przez co ich działania można nazwać godnymi naśladowania.

Wyróżnienie przyznawane jest osobom, zasłużonym w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej oraz promocji regionu. Prawo zgłaszania kandydatów przez gminę i powiat przysługuje wszystkim działającym na ich terenie stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom, radom sołeckim i osiedlowym, wójtom, burmistrzom, staroście oraz zarządowi powiatu. Formularz zgłoszenia kandydata należy złożyć w urzędzie gminy/miasta odpowiedniego do miejsca jego zamieszkania. Wzór formularza dostępny jest m.in. na stronie internetowej miasta Wisła.

Laury Ziemi Cieszyńskiej to inicjatywa Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. W 1997 roku podjęto formalną uchwałę i przyjęto regulamin, który stanowi, że samorządy Ziemi Cieszyńskiej będą corocznie spośród swoich mieszkańców wyłaniać osoby, które zasłużyły się w szczególny sposób dla społeczności. Ustalono przy tym iż każda gmina - członek Związku będzie dokonywać takiego wyboru i że osoby wybrane przez gminy stają się laureatami wyróżnienia pn. ‘Srebrna Cieszynianka’. Spośród wybranych przez gminy laureatów "Srebrnej Cieszynianki" kapituła Ziemi Cieszyńskiej do roku 2001 wybierała jednego, któremu wręczano laur ‘Złotej Cieszynianki’. W roku 2000 wprowadzono do regulaminu zmiany polegające na przyznaniu lauru: Honorowej Złotej Cieszynianki. Laur ten przyznawany jest przez Zgromadzenie Związku osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla naszego regionu przy czym nie muszą one zamieszkiwać na naszym terenie.

Laury Honorowej Złotej i Srebrnej Cieszynianki mają charakter statuetek przedstawiających kwiat ‘haquetia epipactis’, wykonanych według projektu cieszyńskiego plastyka Henryka Jasińskiego. Uroczyste wręczanie Laurów Srebrnych i Złotej Cieszynianki odbędzie się tradycyjnie 11 listopada, podczas uroczystej Sesji Rad Ziemi Cieszyńskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama