, sobota 25 maja 2024
Wystawa Twórczości Ludowej w Istebnej
Najważniejszymi uczestnikami byli sami twórcy, którzy nie ukrywali wzruszenia, że mają takie miejsce, gdzie wszyscy razem mogą się spotkać i pokazać swoje prace. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wystawa Twórczości Ludowej w Istebnej

Urszula Musur
Wystawa Twórczości Ludowej w Istebnej

Gmina Istebna to kolebka tradycji. Dajemy temu wyraz poprzez różne formy, ale nasza twórczość oraz ilość artystów jest tego najlepszym przykładem. fot. Istebna


Wystawa Twórczości Ludowej w Istebnej

Przoduje koronka koniakowska, ale prezentowana jest wszelaka twórczość i rękodzieło jak haft krzyżykowy, malarstwo na szkle, płótnie, rzeźba, wyroby ze skóry, stroje ludowe. fot. Istebna


Wystawa Twórczości Ludowej w Istebnej

Największym fenomenem tej wystawy jest to, że dzisiaj swoje prace prezentuje na niej o wiele więcej artystów niż 30 lat temu.fot. Istebna

Już po raz 31 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbywa się Wystawa Twórczości Ludowej. 20 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała pani Danuta Rabin wójt Gminy Istebna oraz Jan Poloczek burmistrz Miasta Wisła.

Najważniejszymi uczestnikami byli sami twórcy, którzy nie ukrywali wzruszenia, że mają takie miejsce, gdzie wszyscy razem mogą się spotkać i pokazać swoje prace. Wystawę Twórczości Ludowej w Istebnej zapoczątkowali ś.p. Stanisław Probosz wraz ze swoją żoną Franciszką, która także uczestniczyła w czwartkowym wernisażu. - Jestem bardzo szczęśliwa, że Gminny Ośrodek Kultury nadal organizuje tak wspaniałą i piękną wystawę, a zarazem najbardziej pracochłonną. Cieszy mnie również to, iż mamy coraz młodszych twórców, którzy tak jak ja kochają tutejszą kulturę i folkor - przyznała Franciszka Probosz, pokazując kronikę ze zdjęciami z pierwszej Wystawy Twórczości Ludowej w 1982r.

Lucyna Ligocka-Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, która przygotowała tegoroczną wystawę, serdecznie przywitała wszystkich obecnych gości, podkreślając, że Istebna to jedyne miejsce na świecie gdzie można obejrzeć tak wspaniałą i bogatą w twórczość ludową wystawę. - Bierze w niej udział ponad 100 artystów z naszej gminy. Przoduje koronka koniakowska, ale prezentowana jest wszelaka twórczość i rękodzieło jak haft krzyżykowy, malarstwo na szkle, płótnie, rzeźba, wyroby ze skóry, stroje ludowe. Można podziwiać także nowe formy z ceramiki, piękną biżuterię, ozdoby choinkowe wszystko wykonane ręcznie z niezwykłą precyzją - mówi organizatorka.

Gmina Istebna to kolebka tradycji. Dajemy temu wyraz poprzez różne formy, ale nasza twórczość oraz ilość artystów jest tego najlepszym przykładem. Mało tego, dbając o współpracę przygraniczną wystawa prezentuje również wyroby sąsiadów z Czech i Słowacji. Wystawa jest jednym z etapów projektu pt. "Największa Koronka Koniakowska Świata” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Ośrodek Kultury w Istebnej. - W ramach tego projektu powstaje koronka o średnicy 5 metrów wykonują ją 5 koronczarek z Koniakowa, a jej promocja nastąpi 18 sierpnia na zakończenie Dni Koronki - zdradza Lucyna Ligocka-Kohut koordynatorka projektu.

- Największym fenomenem tej wystawy jest to, że dzisiaj swoje prace prezentuje na niej o wiele więcej artystów niż 30 lat temu. To znak, że twórczość ludowa w Trójwsi ma się dobrze, a pomysłowość i potencjał rzeźbiarzy, malarzy, koronczarek czy haciarek jest nie do wyczerpania - przyznaje Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna".

"Niechaj w tych naszych Groniach
Złotych rąk twórczość słynie,
To dzieło nasze twórcze,
Niech nigdy nie zaginie
Niech młode pokolenia
Po ojcu, matce, dziadku
Upiększają to dzieło
Co otrzymało w spadku”

Tym wpisem A. Kretek z kroniki Gminnego Ośrodka Kultury z III wystawy w 1984 r. zakończę i zaproszę do obejrzenia wystawy osobiście. Wystawa potrwa do 20 września, dlatego też, mamy nadzieję, że każdy zdąży dokładnie przyjrzeć się pracy rąk naszych miejscowych jakże wspaniałych twórców.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najpiękniejsza wystawa na jakiej byłam w tym regionie

dziekuje za artykul !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama