, sobota 13 sierpnia 2022
Brenna, Goleszów, Istebna i Wisła z promesami od ministra
W wyniku nawałnicy jaka przeszła 1 czerwca 2011 roku przez Górki Wielkie zalane zostały m.in. okolice miejscowego Zespołu Szkół Publicznych. fot: Marcin GawlasDodaj do Facebook

Brenna, Goleszów, Istebna i Wisła z promesami od ministra

JM
Decyzje o przekazaniu środków finansowych o łącznej wartości ponad 64 mln zł otrzymali przedstawiciele 55 gmin z terenu województwa śląskiego, które ucierpiały podczas powodzi w latach 2010-2011. Pomoc trafi również do czterech gmin z terenu powiatu cieszyńskiego.

Dzięki promesom samorządy będą mogły zaciągnąć zobowiązania, które zostaną im zwrócone po przedstawieniu faktur za wykonane prace. Podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Zygmunt Łukaszczyk wręczył promesy przedstawicielom 55 gmin. Ich łączna wartość to 64 mln 170 tyś zł, dzięki tym środkom zostanie zrealizowanych 95 zadań.

Pieniądze dostały m.in. miasta i gminy: Bielsko-Biała - 5 mln zł, Bieruń - 4 mln zł, Blachownia - 1,7 mln zł, Wilamowice - 1,5 mln zł. Środki z rezerwy celowej budżetu państwa trafią również do czterech gmin z terenu powiatu cieszyńskiego. Goleszów, Wisła, Istebna i Brenna otrzymają pomoc o łącznej wartości 970 tys. zł.

Najwięcej otrzymała gmina Goleszów. Promesa w wysokości 390 tys. zł pozwoli na wyremontowanie ul. Wielodroga w Puńcowie (to 80 proc. kosztów całkowitej naprawy), która uszkodzona została podczas nawałnicy jaka przeszła 1 czerwca ubiegłego roku nad Śląskiem Cieszyńskim. - Wnioskowaliśmy o 600 tys. zł - mówi Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów, który ma nadzieję, że ostateczny koszt inwestycji będzie niższy od prognozowanej, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na naprawę innych dróg w gminie.

Wisła na naprawę infrastruktury, uszkodzonej podczas powodzi w 2010 roku, otrzymała promesę w wysokości 250 tys. zł (wnioskowała o 2 mln zł). Dzięki temu jeszcze w tym roku wyremontowane zostaną ulice Sosnowa i Skolnity. - W zeszłym roku otrzymaliśmy pomoc w wysokości 1,3 mln zł. Mam nadzieję, że kolejne pieniądze pojawią się jeszcze w tym roku - mówi Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

Gmina Istebna otrzymała promesę w wysokości 240 tys. zł. Dzięki niej zrealizowane zostaną dwie inwestycje. - Jest to remont drogi Legiery-Pańska Łąka w Koniakowie oraz mostu "Jasie" w Jaworzynce - mówi Henryk Gazurek, zastępca wójta gminy Istebna.

Promesę w wysokości 90 tys. zł otrzymała również gmina Brenna. Środki te pozwolą na naprawę ul. Szczęśliwej w Górkach Wielkich, która uszkodzona został podczas nawałnicy z 1 czerwca ubiegłego roku.

Podczas spotkania z samorządowcami wojewoda śląski nie wykluczył, że jeszcze w tym roku do gmin trafi kolejna transza ministerialnej pomocy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama