, wtorek 21 maja 2024
Istebna z najniższymi stawkami za wywóz śmieci w powiecie
- Moim zdaniem powinniśmy pozostać przy stawce, którą już zatwierdziliśmy. Chcemy obniżyć - bardzo dobrze, ale to wciąż wirtualna sprawa. Tak jak przybywa śmieci, tak samo będzie przybywać kosztów - przyznał radny Artur Szmek.  fot: MMich/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Istebna z najniższymi stawkami za wywóz śmieci w powiecie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Temat śmieci wywołuje wiele emocji. Za dwa tygodnie wchodzi w życie nowa ustawa, a gminy obawiają się tak wielkiej odpowiedzialności. Rodzi się wiele nowych pytań, włodarze zmieniają zdanie co do wysokości stawek, jakie zapłacą mieszkańcy. Radni gminy Istebna podjęli uchwałę i obniżyli wcześniej określone stawki o 1 zł. Mieszkańcy zapłacą 6 zł przy segregacji śmieci oraz 13 zł przy oddawaniu odpadów zmieszanych. To najniższe stawki w powiecie.

W jaki sposób obliczono stawki? - 2 604 deklaracje zostały złożone. 240 osób zadeklarowało, że nie będzie segregować śmieci. Nie zostało złożonych ok. 120 deklaracji. Obliczając wszystko, wzięliśmy pod uwagę liczbę osób, wynikającą z deklaracji, natomiast tam, gdzie nie zostały złożone - liczbę osób, które są na stałe zameldowane w danym budynku. Wszystkich osób jest 11 055. Podzieliliśmy stawkę zagospodarowania odpadów, czyli to, co będziemy płacić firmie. Wyszło ok. 3.64 zł na osobę. Dodaliśmy koszty administracyjne ok. 2.30 zł na jedną osobę. Łącznie kwota wynosi ok. 6 zł. Jakie będą oczywiste koszty, dopiero przekonamy się po jakimś czasie - tłumaczy Zofia Waszut z UG w Istebnej.

Opinie były jednak różne. - Moim zdaniem powinniśmy pozostać przy stawce, którą już zatwierdziliśmy. Chcemy obniżyć - bardzo dobrze, ale to wciąż wirtualna sprawa. Tak jak przybywa śmieci, tak samo będzie przybywać kosztów - przyznał radny Artur Szmek. Wiele zastrzeżeń miała radna Łucja Michałek. - Słuchając dyskusji, nasuwa się smutna refleksja. Urząd Gminy jest w ogóle nieprzygotowany do wdrożenia ustawy. Skoro rada gminy jest zapoznana z tematem od jesieni zeszłego roku i wciąż jest tyle pytań na dwa tygodnie przed wejściem ustawy w życie i mamy tyle wątpliwości, to obawiam się o funkcjonowanie nowego systemu - przyznała radna. W odpowiedzi wójt Danuta Rabin przyznała, że gmina jest przygotowana, a mieszkańcy od pół roku otrzymują informacje na ten temat. - U nas wdrożenie nowego systemu idzie spokojnie. W porównaniu z innymi gminami jesteśmy ze wszystkim na czas - przyznał Jan Gazur, przewodniczący Rady Gminy.

Temat wywołał burzliwą dyskusję. Mimo, że ta sama firma wygrała przetarg w sąsiedniej Wiśle, stawki tam są dużo wyższe. Wynoszą odpowiednio 10 zł i 20 zł, to radni Istebnej i tak obawiają się, że ich stawki mogą być i tak za wysokie dla niektórych mieszkańców. Pytali m.in. o możliwe zwolnienie z części opłat rodzin wielodzietnych, jednak wiek, czy ilość dzieci w rodzinie, wedle ustawy, nie może być kryterium do obniżenia stawki. Radni pytali również o biedniejsze rodziny. - Mogą napływać pisma od rodzin, które zostaną "postawione pod ścianą". Czy będzie miała Pani możliwość im pomóc? - pytał radny Jan Sewastynowicz. - Rozpatrywaliśmy wiele możliwości. Jednak okazało się, że ponad 1 800 osób ma niski dochód, a wśród nich i ci, którzy pobierają zasiłek w pomocy społecznej, a mogliby pracować. Nie może być to dla nas wyznacznikiem - przyznała Danuta Rabin. - Doszliśmy do wniosku, że jedynym rozwiązaniem będzie wystąpienie o ewentualne umorzenie zaległości w opłatach, jeżeli takie będą i wtedy ustalimy, co dalej - dodała wójt.

Ostatecznie radni podjęli uchwałę, obniżając stawki za opłaty o 1 zł. "Za" przyjęciem ustawy głosowało 13 radnych, 1 osoba "wstrzymała się" od głosu.W związku ze zmianą stawki opłaty za wywóz odpadów komunalnych Urząd Gmin ponownie musi prosić o wypełnienie deklaracji śmieciowych. - Wszelkie zmiany związane z obniżeniem stawki wiążą się niestety z wypełnieniem nowych deklaracji - przyznała Zofia Waszut. Stawki są teraz następującej wysokości: 6 zł przy segregacji oraz 13 zł przy oddawaniu odpadów zmieszanych. Deklaracje można odebrać i złożyć w w dniach od 24 do 28 czerwca.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

do Grobelnego: jesteś pan niestety w błędzie - koszty administracyjne w tym wypadku są dużo niższe od tego co naliczyła by prywatna firma, czyli swoich kosztów administracyjnych i przede wszystkim zysku. Gmina na śmieciach nie zarobi bo nie chce i nie może. Podatku dochodowego i vatu też nie dolicza, co niestety konsument płaci w przypadku komercyjnej usługi śmieciowej i każdej innej.

Kiedy Urząd w Cieszynie dostarczy worki na segregowane śmieci ?
Zostało 7 dni.

W Cieszynie to nawet przzetargu umiejętnie nie mogą przeprowadzić.

Ja juz tez zczolem segregowac szklo oobno plastiki osobno a to co nie wiem gdzie wrzucic to do pieca i proste rozwiazanie przynajmniej mam ciepła wode jak ja mam sie pieprzyc i kombinowac czy to mam wrzucic tu a to tu a to tam to prosciej do pieca i spokój i niech mi nikt nie pieprzy głupot ze ta ustawa cos zmieni

Proszę zauważyć, co powiedziała Waszutowa z UG Istebna:
3,6 zł to koszty wywozu śmieci i 2,3 zł to koszta ADMINISTRACYJNE! Razem 6 zł.
Czyli 40% opłaty śmieciowej, jaką zapłacimy, idzie na urzędników!
Czy teraz wiadomo, dlaczego wszystko, co robi państwo musi być droższe od prywatnego?

A Cieszyn jak zwykle 100 lat za łopicami.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama