, wtorek 6 czerwca 2023
Gmina Istebna z własną prezentacją multimedialną. Jest naprawdę profesjonalna
Koszt stworzenia prezentacji wyniósł 35 400 zł.  fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Gmina Istebna z własną prezentacją multimedialną. Jest naprawdę profesjonalna

JAKUB MARCJASZ
Można już zobaczyć prezentację multimedialną gminy Istebna. Efekt? Chce się tam pojechać natychmiast.

Istebna to kolejna gmina, która zdecydowała się na przygotowanie profesjonalnej prezentacji multimedialnej pokazującej jej walory i zachęcającej do odwiedzenia nie tylko przez turystów, ale też i potencjalnych inwestorów. Tym razem, mając w pamięci "podobny" projekt gminy Skoczów, stwierdzenie, że jest to profesjonalna prezentacja, jest jak najbardziej uzasadnione.

Efekt? Do popularnie nazywanej Beskidzką Trójwsią gminy chce się pojechać natychmiast po obejrzeniu niewiele ponad 20 minutowej prezentacji. Zresztą nie ma konieczności zobaczenia całego materiału, bo pomysłodawcy prezentacji podzielili ją na siedem części, a każdą z nich można oglądać oddzielnie. Wszystkie informacje na temat gminy znalazły się w rozdziałach: "Historia gminy", "Tradycja", "Turystyka i sport”, "Folklor i tradycja”, "Baza turystyczna", "Przyroda w gminie", "Inwestycje". Dodatkowo podziwiać można również panoramy widokowe ze szczytów: Złoty Groń w Istebnej, Ochodzita w Koniakowie oraz Wawrzaczów Groń w Jaworzynce.

Na samym początku, słuchając głosu lektora, dowiadujemy się o kilku podstawowych informacjach na temat gminy: jej położeniu, pochodzeniu nazwy miejscowości Istebna, czy w końcu rozwoju osadnictwa na tym terenie. Poznajemy zabytkowe budynki należące do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Kilka zdań poświęcono również prezentacji zasłużonych mieszkańców gminy, którzy rozsławili ją często poza granice kraju. W tym miejscu otrzymujemy również zaproszenie "do zwiedzania wielu zabytkowych galerii, muzeów i obiektów". Wszystkiemu towarzyszy tradycyjna istebniańska muzyka, a kolejne filmowe sekwencje, przeplatane są prezentacją zdjęć z przeszłości.

Kolejne rozdziały są swego rodzaju rozwinięciem pierwszego. W drugim zatytułowanym "Kultura" poznajemy m.in. znane na całym świecie koronki koniakowskie, instrumenty regionalne oraz miejscowych artystów ludowych i miejsca, gdzie można zobaczyć tworzone przez nich dzieła. Wspomina się również Jerzego Kukuczkę, bo "ważnym elementem kultury regionu jest turystyka górska". Rozdział "Turystyka i sport" to okazja do dowiedzenia się, że gmina Istebna stwarza nie tylko świetne możliwości do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, kolarstwa górskiego i turystyki pieszej, bo "biegi na nartorolkach, przejażdżki konne, paralotniarstwo - to tylko niewielki ułamek aktywności sportowej, który można uprawiać w gminie". W rozdziale "Folklor i tradycja" przedstawiono m.in. miejscowe zespoły regionalne oraz tworzących "muzykę ludową, która zyskuje nowe brzmienie". Ta część jest też możliwością zapoznania się z ofertą imprez kulturalnych, jakie odbywają się w gminie przez cały rok.

A jeśli okaże się, że ktoś po obejrzeniu tych fragmentów dalej będzie się zastanawiał, czy do gminy Istebna przyjechać, to na pewno przekonają go do tego dwa kolejne rozdziały: "Baza turystyczna" i "Przyroda w gminie". Efekt jest taki, że w gminie Istebna każdy znajdzie coś dla siebie, bo Trójwieś Beskidzka zaprasza "bogactwem i różnorodnością wrażeń". Przysłowiową "wisienką na torcie" jest ostatnia część zatytułowana "Inwestycje". Zadowoleni powinni być nie tylko mieszkańcy, ale i turyści, bo z części zrealizowanych w gminie dużych przedsięwzięć mogą korzystać również i oni.

Ochy i achy? Nie! Jestem pewien, że multimedialna prezentacja gminy Istebna, jest jedną z najlepszych, która prezentuje walory naszego regionu. Ekipa realizująca materiał odwiedziła gminę aż siedemnaście razy. Zdjęcia powstawały zarówno zimą, wiosną, latem, jak i jesienią. I to wszystko widać. Prezentacja jest dostępna nie tylko w języku polskim, ale też czeskim i angielskim. Koszt? 35 400 zł brutto, ale z gminnej kasy wydana została tylko symboliczna część tej sumy, bo aż w 95 proc. prezentacja została sfinansowana ze źródeł zewnętrznych. Bardzo dobrze zainwestowane pieniądze!

Płytę z multimedialną prezentacją gminy Istebna można zobaczyć w Punkcie Informacji Turystycznej w Istebnej. Kilkanaście jej egzemplarzy jest do odebrania również w siedzibie portalu GazetaCodzienna.pl w Cieszynie przy ul. Bielskiej 184 (zainteresowanych Czytelników prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 33 479 94 30).

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A delczego prezentacja nie jest dostępna na stronie www urzędu gminy? Jeśli ma zachęcać do odwiedzenia Trójwsi, to co komu po niej w punkci informacji turystycznej (to oznacza, że już się tą Trójwieś odwiedziło)

Hmmm jeśli gdzieś przyjeżdżam to szukam informacji turystycznej by dowiedzieć się więcej o miejscowości. Coraz więcej osób ma przy sobie laptopy więc miejsce jak najbardziej zasadne jest. Co do pomysłu prezentacji na stronie gminy to faktycznie dobry pomysł jest :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama