, poniedziałek 27 maja 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: 80. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu
Instytut Śląska Cieszyńskiego zaprasza na uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznicy spalenia synagogi w Ustroniu, które odbędą się 14 września o godz. 15:00 przy pomniku Synagogi w Ustroniu (ul. Ogrodowa 10).  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: 80. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

Najbliższy weekend w naszym regionie zapowiada się nie tylko muzycznie i rozrywkowo, ale czeka nas także lekcja historii. Mowa tu o uroczystościach związanych z 80. rocznicą spalenia synagogi w Ustroniu. W piątkowy wieczór w cieszyńskim teatrze odbędzie się koncert jednego z najpopularniejszych zespołów alternatywnych w Polsce - "Lao Che”.

13 WRZEŚNIA

50 LAT Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps"

W piątek w salce AKF Klaps w Chybiu będzie można obejrzeć wystawy fotograficzne dwóch utalentowanych młodych ludzi. O godz. 18.00 wystawę 19 letniego Kacpra Pawełka pn. „Człowiek”, na której Kacper za pomocą zdjęć chcę pokazać charakter człowieka nie uwieczniając go na żadnym zdjęciu. Druga wystawa o 19.00 to ,,NegatywPozytyw'' autorstwa Pauliny Smeli, którą możemy kojarzyć z poprzedniej edycji „Jawa i sen”.

Przypomnijmy, że Amatorski Klub Filmowy "Klaps" działa w Chybiu nieprzerwanie od 1969 roku. Jest to nieformalna grupa amatorów i entuzjastów kina, filmu i fotografii. Obecnie klub zrzesza kilkanaście osób w różnym wieku, które znalazły w nim miejsce na realizację i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. "Klaps" jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym, który oddziałuje nie tylko na mieszkańców Gminy Chybie, ale swym zasięgiem obejmuje powiat i województwo. 

Koncert zespołu "Lao Che"

W piątkowy wieczór w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godz. 19.00 odbędzie się koncert zespołu "Lao Che” - jednego z najpopularniejszych zespołów alternatywnych w Polsce. Muzyka "Lao Che" to połączenie różnych gatunków muzycznych: rocka, elektroniki, funku i hip hopu. Na nowej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Muzyka Fado w wykonaniu Kingi Rataj

W piątek 13 sierpnia o godz. 20.00 w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego Cieszyn powiew portugalskiego klimatu w wykonaniu Kingi Rataj – najciekawszego odkrycia wokalnego w Polsce ostatnich lat. W 2006 roku zdobyła ona Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za najciekawszy debiut na 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym czasie zrodziła się także u artystki fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego, co zaowocowało powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco. Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce. W fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, ze brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Wstęp na koncert: 20 zł.

Wycieczka po Wiśle ze zwiedzaniem Rezydencji Prezydenta RP

PTTK oddział Wisła zaprasza na wycieczki po Wiśle połączone ze zwiedzaniem Zamku - Rezydencji Prezydenta RP. Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w dniu 12 i 13 września. W trakcie zwiedzenia, przewodnicy PTTK pokażą: Zameczek Myśliwski Habsburgów - obecna siedziba PTTK, Wystawę „Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego”, zaporę na Jeziorze Czerniańskim, zamek Dolny, zamek Rezydencja Prezydenta RP, wiadukt kolejowy w Łabajowie, kościół PW Znalezienia Krzyża Świętego oraz Galerię Trofeów Adama Małysza. Czas trwania wycieczki ok. 3,5h. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

14 WRZEŚNIA

Beskidzki Festiwal Podróżników

Wisła nie zwalnia tempa. Już w najbliższy weekend w wiślańskim amfiteatrze obędzie się Beskidzki Festiwal Podróżników, impreza stworzona zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Jej celem jest pokazanie tego jak wyglądają podróże „od kuchni” oraz poznanie interesujących ludzi, żyjących na walizkach. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie cos dla siebie, ponieważ przygotowano atrakcje dla każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzieży czy seniorów. Pierwszy dzień imprezy odbędzie się w Amfiteatrze w Wiśle, natomiast drugi rozpocznie się w parku linowym Base Camp w Istebnej, a zakończy Dożynkami Istebniańskimi w Amfiteatrze „Pod skocznią”. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.

Drugi Plener Rysunkowo-Historyczny w Dworze Kossaków

W dniach 14-15 września w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich odbędzie się Drugi Plener Rysunkowo-Historyczny. Uczestnikami wydarzenia będą śląscy architekci, a jego celem jest powrót do dobrej tradycji rysowania odręcznego oraz utrwalenie za pomocą różnych narzędzi, wyjątkowych obiektów architektonicznych i malowniczych pejzaży znajdujących się w Górkach Wielkich. Plenerowi towarzyszyć będzie także wykład historyka sztuki Przemysława Czernka poświęcony dworowi rodziny Kossaków, stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego oraz historii Górek i Brennej. Prace poplenerowe prezentowane będą na wystawie w Bibliotece Śląskiej, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej i w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”.

Rodzinny Rajd Rowerowy w Zebrzydowicach

Dobra wiadomość dla miłośników jazdy na rowerze. W sobotę o godz. 10.00 spod Amfiteatru w Zebrzydowicach wyruszy Rodzinny Rajd Rowerowy. Organizatorzy zapewniają trasę niezbyt wymagającymi drogami gminy oraz poczęstunek.

Muzyka Pink Floyd w Cieszynie

Już w najbliższą sobotę w klimatycznej piwnicy Otwartego Klubu Browaru Zamkowego Cieszyn na żywo muzyka Pink Floyd, w wykonaniu czeskiego zespołu pochodzącego z Ostravy PINK FLOYD Forever. Zespół ten powstał w 2014 roku, jako hołd dla psychodelicznej, postępowej brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd. Celem zespołu jest jak najlepsza interpretacja muzyki Pink Floyd w wersjach studyjnych, wzorując się na czteroosobowym składzie Pink Floyd z lat 60' i 70'. Początek imprezy o godz. 20.00, wstęp 25 zł.

3. Festiwal Organizacji Pozarządowych

Cieszyński Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w 3. Festiwalu Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się  w sobotę 14 września 2019 na cieszyńskim Rynku. W programie znajduje się debata pt. „Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem, działalność gospodarcza i marketing w NGO”, oraz prezentacja organizacji. W drugiej części festiwalu wystąpią natomiast Mażoretki „Cieszyńskie Gwiazdeczki”,  AGG - Amatorska Grupa Gitarowa oraz Edyta Cymer z Zespołem (Pop, Rock & Smooth). Ponadto organizatorzy zapraszają do odwiedzenia stoisk organizacji pozarządowych i punktów gastronomicznych (placki ziemniaczane, grochówka i kołacze). Wstęp wolny.

80. rocznica spalenia synagogi w Ustroniu oraz Koncert Muzyki Żydowskiej

Instytut Śląska Cieszyńskiego zaprasza na uroczystości związane z upamiętnieniem  80. rocznicy spalenia ustrońskiej synagogi, które odbędą się w sobotę 14 września o godz. 15.00 przy Pomniku Synagogi w Ustroniu, ul Ogrodowa 10. Wydarzenie odbędzie się po raz szósty i tradycyjnie będzie miało charakter dnia pamięci ofiar holocaustu i społeczności żydowskiej zamieszkującej dawny Ustroń. W programie rocznicy znajduje się: przypomnienie historii ustrońskiej gminy żydowskiej, muzyka żydowska,  apel pamięci, modlitwy ekumeniczne oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Drugim powiązanym wydarzeniem tego dnia będzie Koncert Muzyki Żydowskiej, który odbędzie się o godz. 17.00 na ustrońskim rynku. Wystąpią zespół „Jarmuła Band” z Krakowa oraz zespół taneczny „Klezmer” z Cieszyna.

II Święto Dyni i Jarzębiny na Czantorii

W nadchodzący weekend 14-15 września na Stacji Górnej Kolei Linowej Czantoria obchodzić będziemy iście jesienne Święto Dyni i Jarzębiny. W ciągu dwóch dni na uczestników czekać będą: jesienne warsztaty z dekorowania pierników, warsztaty plastyczne, wyjątkowe dyniowe menu oraz moc atrakcji i niespodzianek

Pchli Targ w Skoczowie

W najbliższą sobotę przedostatni raz na skoczowskim rynku odbędzie się w godz. 9.00-13.00 Pchli  Targ. Tradycyjnie można będzie sprzedać bądź kupić ciekawe, często unikatowe bibeloty, pamiątki, książki, narzędzia oraz inne starocie. Płatność za stoisku na miejscu.

15 WRZEŚNIA

Dożynki Gminne w Istebnej

W niedzielę w Istebnej odbędzie się ostatnia w naszym regionie impreza dożynkowa. Początek uroczystości o godz. 11.00 rozpocznie Dziękczynna Msza Dożynkowa w Koniakowie. Po mszy nastąpi wyjazd korowodu dożynkowego z Centrum Istebnej do Amfiteatru „Pod Skocznią”. Tam rozpocznie się ceremoniał dożynkowy oraz występ zespołu „Mały Koniaków”. Wieczorem na scenie wystąpi zespół Strange, a resztę zabawy poprowadzi DJ.

Zamarskie Biesiadowanie

W niedzielę 15 września w Parku Rekreacyjno-Sportowym w Zamarskach o godz. 15.00 odbędzie się. „Zamarskie Biesiadowanie”. Impreza rozpocznie się uroczystym odsłonięciem gwiazdy Kazka Urbasia z Kapeli „Torka” w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej. Od godz. 15.30 początek występów artystycznych Kapeli Góralskiej „Torka”, Kapeli „Polana” oraz uczniów z Polskiej Szkoły Podstawowej w Karwinie. Na wydarzenie zaprasza Rada Sołecka w Zamarskach.

X Jubileuszowy Strumieński Rajd Pojazdów Zabytkowych

W niedzielę zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji do Parku w Chybiu oraz Amfiteatru na X  Jubileuszowy Strumieński Rajd Pojazdów Zabytkowych. Jak co roku będzie można zobaczyć przeróżne starsze i młodsze pojazdy, będące dumą swoich właścicieli. Wstęp wolny.

26. Marszobieg na Czantorię

W niedzielę z ustrońskiego rynku o godz. 10.00 wyruszy 26. Marszobieg na Czantorię. Celem biegaczy będzie Wielka Czantoria, a dystans wyniesie ok 9,5 km. Szczegółowa trasa to: Ustroń Rynek – ul. 9 Listopada – ul. Spacerowa – ul. Jelenica – pole biwakowe pod Małą Czantorią – żółty i czarny szlak turystyczny do szczytu Czantorii Wielkiej. Wpisowe wynosi: 10 zł za osobę  dla zapisanych do 6 września, i 20 zł za osobę zapisaną w dniu zawodów.

W weekend do kina!

Kino Piast w Cieszynie

14-15.09 KRÓL LEW 2D - dubbing, godz. 13.30, bilety: 12 zł. Przygodowy film familijny.

Wytwórnia Disney`a przedstawia nową, fabularną wersję jednego z największych filmowych hitów wszech czasów! Specjalnie dla wszystkich, którzy podczas wakacyjnych wojaży nie mogli zobaczyć oraz dla tych, którzy chcieliby obejrzeć raz jeszcze, na ekran cieszyńskiego kina powraca „Król Lew”! Twórcy filmu ponownie zabiorą nas na afrykańską sawannę, abyśmy mogli, z wypiekami na twarzy, śledzić przygody młodego lwa Simby oraz jego przyjaciół.

13-18.09 MŁODY GENIUSZ I KŁOPOTLIWE WYNALAZKI - dubbing, godz. 15.45, bilety: 16 zł (norm.), 13 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Komedia familijna.

Jedna z najdroższych francuskich produkcji ostatnich lat! Zwariowane przygody szalonego konstruktora i wynalazcy, którego pomysły rozbawiają i zadziwiają wszystkich dookoła. „Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki” to kolejna po „Asteriksie i Obeliksie” ekranizacja kultowego europejskiego komiksu, który podbił serca czytelników i rozszedł się w imponującym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Pełna niezwykłych bohaterów i humoru produkcja z masą efektów specjalnych. Gaston Lagaffe zaczyna staż w firmie Peticoin, której motto brzmi: „uczynić nieużyteczne użytecznym”. Chcąc zaimponować kolegom, codziennie wymyśla przeróżne wynalazki, które – jego zdaniem – mają ułatwiać pracę, ale w praktyce przynoszą więcej szkody niż pożytku. Pasmo wywołanych przez Gastona katastrof, jego sposób bycia i fakt, że w pracy pojawia się w towarzystwie kota, złotej rybki i… oswojonej mewy, sprawiają, że jego szef, pan Prunelle, szybko zaczyna mieć dość nowego pracownika. Jednak, kiedy sytuacja staje się napięta, a kariera Lagaffe’a wisi na włosku, dzieje się coś nieprzewidzianego. Okazuje się, że to właśnie Gaston może być jedyną osobą, która będzie w stanie powstrzymać bezdusznego biznesmena Aimé De Mesmaekera przed przejęciem Peticoin...

13 – 18.09 17:30, 20:00, 20 – 25.09 20:00, 26.09 17:45 POLITYKA, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów).

Najnowsza produkcja Patryka Vegi to film, który już na wiele tygodni przed swą premierą wywoływał sporo kontrowersji. Twórca „Kobiet mafii” i „Pitbulla”, deklarował, że chce ukazać rodzimych polityków takimi, jakimi naprawdę są.

Teatr Elektryczny w Skoczowie

13-15.09 PLAYMOBIL - dubbing, godz. 17.00, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla dzieci, studentów, rencistów i emerytów). Animowana, familijna komedia przygodowa.

Charlie wciąż zadręcza siostrę – Marlę (Julia Kamińska) opowieściami o fantastycznej krainie, w której mieszkają ludziki PLAYMOBIL®. Jednak dziewczynka traktuje je wyłącznie, jako wytwór dziecięcej wyobraźni. Wszystko zmienia się, gdy za sprawą tajemniczego portalu Marla wraz z bratem przenosi się do świata zabawek i zostaje przemieniona w… figurkę PLAYMOBIL®. A to nie koniec kłopotów! Kiedy podstępny Cesarz Maximus (Grzegorz Hyży) zleca porwanie Charliego, Marla rusza chłopcu na ratunek. Aby go ocalić, będzie musiała połączyć siły ze zwariowanym kierowcą ciężarówki - Delem (Tomasz Karolak), agentem specjalnym - Rexem Dasherem (Marcin Dorociński) i supernowoczesnym robotem Mikrobotem. W trakcie wędrówki przez zdumiewający świat zestawów PLAYMOBIL® nasi bohaterowie przeżyją masę przygód, napotykają wielu przyjaciół i wrogów - od kowbojów, przez walecznych wikingów, aż po rozśpiewaną Wróżkę Chrzestną (Beata Kozidrak). Marla odkryje zaś, że aby uratować Charliego i powrócić do domu, będzie musiała przywołać moc własnej, nieco zaniedbanej wyobraźni.

13.-15.09 PEWNEGO RAZU... W HOLLYWOOD - napisy, godz. 17.00, bilety: 16 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla uczniów, studentów, rencistów i emerytów). Thriller/kryminalny, od lat 15.

Dziewiąte dzieło w dorobku Quentina Tarantino. Akcja rozgrywa się w 1969 roku, i opowiada o losach gwiazdy TV Ricka Daltona (Leaonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciela, kaskadera i asystenta Cliffa Bootha (Brad Pitt). Mężczyźni po latach nieobecności powracają do Hollywood. Obecny przemysł filmowy różni się jednak od Fabryki Snów, którą znali i opuścili przed laty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama