, poniedziałek 15 sierpnia 2022
W Cieszynie i Wiśle będą świętować 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny
Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, pedagog, literata. Urodził się 25 września 1919 roku w Karpętnej na Zaolziu. Jego przodkowie pochodzili z Wisły. Ukończył gimnazjum im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, a następnie w 1938 roku ukończył Instytut Muzyczny im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie z filią w Katowicach. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

W Cieszynie i Wiśle będą świętować 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny

MM/mat.pras.
W dniach 2-3 października w Cieszynie i Wiśle odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Referaty wygłoszą specjaliści w zakresie muzyki, folkloru, historii, literatury i kultury. 


- Żadna z wcześniej organizowanych konferencji i sesji naukowych nie podejmowała tak szeroko zagadnień związanych z twórczością Stanisława Hadyny, jego dorobkiem muzycznym i literackim - przekonują organizatorzy dwudniowej konferencji. Pierwszy dzień obrad odbędzie się w sali kameralnej im. Jana Sztwiertni w Cieszynie (ul. Niemcewicza 2), drugi w sali głównej biblioteki w Wiśle (pl. B. Hoffa 3). W zamierzeniu organizatorów wydarzenie ma inspirować i zachęcać do dalszych poszukiwań źródłowych i analiz niesłychanie bogatej i wielowymiarowej twórczości Stanisława Hadyny. Należy mieć nadzieję, że konferencja będzie miała charakter przełomowy i rozpocznie nowe prace badawcze.

Konferencji towarzyszyć będą: projekcja filmu „Młodość Chopina” z 1951 roku w reżyserii Aleksandra Forda na podstawie scenariusza opartego na noweli Stanisława Hadyny „Niezatarte ślady” oraz koncert kameralny „Stanisław Hadyna – in memoriam” w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowane zostaną nieznane dotąd preludia i mazurki Stanisława Hadyny. Kompozycje te napisał w 1946 roku i zadedykował żonie Agacie: „Ukochanej żonie, Najdroższej towarzyszce i siostrze Stach. Wisła 19.X.1946." W trakcie konferencji dostępne będą dwie wystawy przygotowane przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej (Cieszyn i Wisła) oraz przez miasto Wisła we współpracy z Rodziną kompozytora i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” (wystawa plenerowa na rynku w Wiśle na pl. Bogumiła Hoffa).

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Muzyki w Cieszynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle. Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny. Szczegółowy program konferencji dostępny jest tutaj.

Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, pedagog, literata. Urodził się 25 września 1919 roku w Karpętnej na Zaolziu. Jego przodkowie pochodzili z Wisły. Ukończył gimnazjum im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, a następnie w 1938 roku ukończył Instytut Muzyczny im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie z filią w Katowicach. W latach 1945-1947 pracował jako nauczyciel w gimnazjum oraz kierownik Wydziału Kultury Rady Narodowej w Wiśle. Na stoku góry Bukowej w Wiśle miał dom, do którego często wracał w latach późniejszych. W 1952 roku założył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, w którym pełnił funkcję dyrygenta, kierownika artystycznego oraz reżysera. W 1968 r. został zmuszony do zrezygnowania z obowiązków, przenosząc się tym samym do Krakowa - tam został kierownikiem muzycznym w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. 1 marca 1990 r. powrócił do zespołu „Śląsk” i działał w nim aż do swojej śmierci.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama