, wtorek 23 kwietnia 2024
Ukazał się czwarty tom "Rocznika Wiślańskiego"
W najbliższy czwartek, 18 października, o godzinie 16.00 w sali Domu Zborowego w Wiśle odbędzie się promocja czwartego tomu "Rocznika Wiślańskiego". fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ukazał się czwarty tom "Rocznika Wiślańskiego"

MMT
Po lekturze czwartego tomu "Rocznika Wiślańskiego" przychodzi do głowy tylko jedna refleksja: ten periodyk wydawany z dala od ośrodków akademickich pod względem poziomu dorównuje, a w niejednym przypadku nawet wyprzedza, naukowe czasopisma punktowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obniżenie poziomu studiów w Polsce przyniosło za sobą także obniżenie poziomu czasopism naukowych. Wiele z nich, zwłaszcza wydawanych przez prywatne uczelnie, to, mówiąc wprost, makulatura, gdzie ze świecą szukać tekstów o jakiejś wartości naukowej. Mając taki punkt odniesienia, tym bardziej trzeba docenić wydawany od 2009 roku "Rocznik Wiślański".

Z dala od ośrodków akademickich udało się stworzyć czasopismo naukowe, które nie skończyło się na jednym numerze (jak to często bywa z ambitnymi przedsięwzięciami) i utrzymuje wysoki poziom. Nie mamy tutaj, nieraz spotykanego w regionalnych periodykach, różnego rodzaju kompilacji, przysłowiowego przelewania z pustego w próżne. Wręcz przeciwnie, każdy artykuł jest efektem rzetelnych badań i wnosi coś nowego do naszej wiedzy o przeszłości Wisły. To zasługa przede wszystkim redakcji, czyli Renaty Czyż, Danuty Szczypki i Marii Szlaur-Bujok, które są także autorkami większości tekstów opublikowanych w dotychczas wydanych "Rocznikach Wiślańskich".

Najnowszy, czwarty tom tego periodyku został podzielony na pięć części: Artykuły (5 tekstów), Sylwetki (3 teksty), Materiały (4 teksty) oraz Noty Wydawnicze. Słowem-kluczem dla wszystkich artykułów jest oczywiście Wisła. Najbardziej interesujący w czwartym tomie "Rocznika" to Podziemie antykomunistyczne na terenie Wisły w latach 1945-1949 Danuty Szczypki. "Działalność antykomunistyczna jaka miała miejsce na terenie Wisły, nie doczekała się dotąd bliższych badań. Podkreślić należy, że powyższy tekst nie wyczerpuje tematu, a jedynie go sygnalizuje. Ta złożona kwestia wymaga dalszych badań źródłowych, kwerend i studiów, mających na celu odkrycie i przypomnienie ludzi, którzy za swoje przekonania zapłacili wysoką cenę, czasem najwyższą - własnego życia" - pisze autorka.

Przeważają teksty stricte historyczne, jednak czwarty tom "Rocznika Wiślańskiego" otwiera artykuł Renaty Czyż Religijny wymiar krajobrazu Wisły. Studium religioznawczo-antropologiczne. Czasopism naukowych zwykle nie pochłania się z wypiekami na twarzy, bo taka jest ich specyfika - ale jeżeli ktoś szuka wartościowej lektury na temat przeszłości Wisły, przynoszącej nowe informacje, a zarazem pozbawionej pseudonaukowego bełkotu, to powinien sięgnąć po najnowszy "Rocznik Wiślański". W najbliższy czwartek, 18 października, o godzinie 16.00 w sali Domu Zborowego w Wiśle odbędzie się promocja czwartego tomu "Rocznika Wiślańskiego".

"Rocznik Wiślański", tom 4, redakcja: Renata Czyż, Danuta Szczypka, Maria Szlaur-Bujok, wydawca: Wydawnictwo Luteranin Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle, współwydawca: Interfon Sp. z o.o., Wisła 2012, 144 strony.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama