, czwartek 23 marca 2023
Historia księżniczki - zakonnicy
Jan Henryk Luksemburski, margrabia morawski - nagrobek w katedrze św. Wita w Pradze. fot: Acoma/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Historia księżniczki - zakonnicy

MMT
W 1363 roku księżniczka cieszyńska Elżbieta, która była mniszką w Trzebnicy, opuściła klasztor i związała się z margrabią morawskim Janem Henrykiem Luksemburskim. W styczniu 1364 roku sam papież Urban V kazał margrabiemu zerwać z Elżbietą, a tej ostatniej wrócić do klasztoru.

Dwie córki księcia cieszyńskiego Kazimierza I zostały zakonnicami. Jolanta-Helena wstąpiła do zakonu klarysek i przez ponad 40 lat była przełożoną w klasztorze w Krakowie. Elżbieta została cysterką w Trzebnicy, ale w 1363 roku nawiązała romans z Janem Henrykiem Luksemburskim i opuściła klasztor.

Wybranek cieszyńskiej księżniczki miał w tym czasie 41 lat. Był bratem samego cesarza Karola IV Luksemburskiego i margrabią morawskim. Wcześniej dwukrotnie żonaty, miał siedmioro dzieci, w tym dwoje nieślubnych. Jan Henryk Luksemburski mamił księżniczkę cieszyńską wizją małżeństwa (osoby z rodów książęcych, przeznaczone w dzieciństwie do stanu duchownego, nieraz wracały do życia świeckiego - np. kuzyn Elżbiety, Jan, był w młodości scholastykiem krakowskim, a później ożenił się i znany jest w historii jako drugi książę oświęcimski), a jednocześnie prowadził pertraktacje w sprawie ślubu z 18-letnią Małgorzatą Habsburżanką, młodziutką wdową po księciu Tyrolu.

20 stycznia 1364 roku głos w sprawie romansu zabrał papież Urban V. W wydanym tego dnia dokumencie kazał margrabiemu morawskiego zerwać z księżniczką cieszyńskiej, a samej Elżbiecie polecił wrócić do klasztoru. Jan Henryk Luksemburski skwapliwie zastosował się do papieskich poleceń i już w lutym 1364 roku ożenił się ze wspomnianą Małgorzatą Habsburżanką.
Dalsze losy Elżbiety nie są znane, być może powróciła do klasztoru trzebnickiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama