, niedziela 19 maja 2024
Stolperstein w Czeskim Cieszynie przypomina o założycielce kawiarni Avion
Pierwszy Stolperstein w Czeskim Cieszynie, poświęcony jest założycielce kawiarni Avion - Rozálii Wiesner, zamordowanej przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Stolperstein w Czeskim Cieszynie przypomina o założycielce kawiarni Avion

STEFAN MAŃKA
Stolperstein w Czeskim Cieszynie przypomina o założycielce kawiarni Avion

Osadzenia Kamienia Pamięci przed kawiarnią Avion w Czeskim Cieszynie, dokonał sam pomysłodawca - Gunter Demnig (pierwszy z lewej). fot. Maciej Kłek


Stolperstein w Czeskim Cieszynie przypomina o założycielce kawiarni Avion

Uroczystości ze wzruszeniem przypatrywały się prawnuczki Rozálii Wiesner. fot. Maciej Kłek

Dziś przed czytelnią i kawiarnią literacką Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie odsłonięty został pierwszy w mieście "Stolperstein", czyli Kamień Pamięci. Został on poświęcony założycielce kawiarni - Rozálii Wiesner, zamordowanej przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

- "Stolpersteine", czyli Kamienie Pamięci to projekt niemieckiego artysty Guntera Demniga, który w ten sposób upamiętnia ofiary holocaustu i niemieckiego reżimu. Dzięki inicjatywie spółki AVION oraz miasta Czeski Cieszyn pan Demnig umieścił przed budynkiem kawiarni Avion Kamień Pamięci poświęcony jej właścicielce - Rozálii Wiesner - wyjaśnia poetka i tłumaczka Renata Putzlacher-Buchtová, założycielka spółki AVION oraz inicjatorka odbudowy charakterystycznego, okrągłego budynku w miejscu gdzie stał on przed wojną.

Rozália Wiesner miała ogromny wpływ na życie w mieście. Dzięki niej w 1933 roku nad brzegiem Olzy powstała budowla, która stała się centrum życia społecznego Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, trwale zapisując się w pamięci ludzi i historii miasta. Wiesner zmarła 70 lat temu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Osadzenia Kamienia Pamięci przed kawiarnią Avion w Czeskim Cieszynie dokonał sam pomysłodawca - Gunter Demnig. Uroczystości ze wzruszeniem przypatrywały się prawnuczki Rozálii Wiesner.

Projekt "Stolpersteine" powstał w Niemczech w 1995 roku. Obecnie pomników ofiar nazizmu jest około 20 tys. Znajdują się na ulicach miast Niemiec, a także Austrii, Belgii, Czech, Węgier, Włoch, Polski, Norwegii, Ukrainy i Holandii. Podobnie jak ten w Czeskim Cieszynie, mają one postać osadzonych w bruku betonowych kostek z mosiężną tabliczką, z nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki jaki ją spotkał.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama