, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Słynna kawiarnia powraca
Półokrągły biały budynek jest wierną kopią przedwojennej kawiarni. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Słynna kawiarnia powraca

DG
Słynna kawiarnia powraca

Kawiarnia będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, a w sobotę 9.00-12.00. fot. Daria Guba


Słynna kawiarnia powraca

Artystyczny program w kawiarni rusza 26 czerwca. fot. Daria Guba

Tuż przy moście Przyjaźni w Czeskim Cieszynie działa już replika legendarnej kawiarni Avion, która przed wojną stanowiła kulturalne i towarzyskie centrum dla obu części miasta. Ponieważ w Czeskim Cieszynie istnieje już kawiarnia pod nazwą Avion Cafe, lokal ostatecznie będzie nosił nazwę Kawiarnia Literacka i Czytelnia Noiva.
Kawiarnia Avion powstała w 1933 roku na rogu Saskiej Kępy i Alei Masaryka, według projektu Vaclava Nekvasila. Należała do Rosali Wiesner. Przed wojną był to jeden z najchętniej odwiedzanych lokali w Czeskim Cieszynie. Położony przy moście granicznym stanowił miejsce spotkań mieszkańców obu części miasta.Występowali tu znani artyści. Kawiarnia była także ważnym punktem na szlaku przemytników. W Avionie zawierano transakcje, przez okna obserwowano zatrudnionych szmuglerów, pilnując czy wszystko idzie zgodnie z planem. Budynek został zburzony przez Niemców po wysadzeniu mostu Przyjaźni w 1939 roku.

Dziś nie ma już przemytników, ale wielofunkcyjny charakter kawiarni został zachowany. Półokrągły biały budynek jest wierną kopią przedwojennej kawiarni. Z tarasu znów podziwiać można Olzę i Wzgórze Zamkowe.

Budynek wystawiło miasto dzięki unijnej dotacji, jego administratorem jest Biblioteka Miejska, a o część gastronomiczną dbają uczniowie Szkoły Hotelarskiej w Czeskim Cieszynie (zgodnie z unijnymi przepisami, obiekt który powstał przy wsparciu dotacji przez trzy lata nie może przynosić zysków).

— To miejsce ma łączyć oba miasta oraz ich mieszkańców. W kawiarni znajdują się aktualne czeskie i polskie czasopisma oraz książki, dotyczące także naszego regionu. Po godz. 18.00 w lokalu będą się odbywać wydarzenia kulturalne o charakterze kameralnym, spotkania z autorami, przedstawienia teatralne, projekcje, wystawy. Turyści będą mogli zatrzymać się tu na kawę — mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie Jana Galášová.

Kawiarnia będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, a w sobotę 9.00-12.00. Artystyczny program w kawiarni rusza 26 czerwca. W godz. 15.00-18.00 odbędzie się spotkanie dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać historię tego miejsca. Pokazane zostaną stare znaczki, pocztówki i czasopisma. Będzie też okazja do zrobienia sobie rodzinnej fotografii na tarasie na tle cieszyńskich zabytków. Tego samego dnia o 19.00 odbędą się recitale czeskich muzyków Jiříego Dědečka i Vladimíra Merty oraz folkowej wokalistki Martiny Trchovej. 7 lipca o godz. 18.00 w ramach festiwalu Kręgi Sztuki przedstawiona zostanie sztuka „Alma i Gustaw” Renaty Putzlacher, w rocznicę urodzin czeskiego kompozytora i dyrygenta Gustawa Mahlera. Dzień później o godz. 18.00 wystąpi słowacka poetka Judita Kaššovicová i jej przyjaciele. 8 lipca o 19.30 odbędzie się koncert zespołu Blues Club, prowadzonego przez słowackiego poetę, piosenkarza i gitarzystę Ďuro Turteva.
Komentarze: (38)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wzgórze Zamkowe po liftingu (udanym), piekny Avion otwarty, tylko ten obrzydliwy budynek po straznikach granicznych psujący takie ładne widoki. Nie ma siły na to szkaradztwo? Szpryngnóńć do luftu i trawe posioć!

Właśnie przed chwilą tam byłem i bardzo mi się podobało, moja ocena 10/10

a ja tylko sie pytam: dlaczego godziny otwarcia kawiarni są tak lipnie ustawione?? a co z niedzielą?

Nieszpryngować, bo znów byście to rozwalili!!!

Ta kawiarnia to chyba dla wagarowiczów otwarta jest? Kto normalnie pracujący do niej zajrzy? Kiedy?

"Kawiarnia będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00" - a to przerwy obiadowej nie będzie?

"najlepszej kawie w cieszynie, pysznym lodom, wyjątkowym wnętrzom" pod nosem wyrosła konkurencja :P

no właśnie, na tym tarasie powinni stanąć sobie nasi burmistrzowie i oczami wyobraźni (o ile ją mają) zobaczyć jak pięknie wyglądałoby nasze wzgórze zamkowe bez strażnicy - tak jak w roku 1933 kiedy "pierwszy" Avion powstał. I mówienie w tym miejscu o jakimś symbolicznym szlabanie jest totalnym nieporozumieniem.

biblioteka miejska? książki? czytelnia? poezja? Ale ci Czesi głupi. Zamiast zainwestować w szerokopasmowy internet, bo to jest przecież przyszłość, petryfikują taką zacofaną praktykę jak czytanie książek. No i w ogóle, kto za to zapłaci? Stanowiska dla swoich, zamiast prawdziwego rozwoju. Powinno się to straszydło (post)modernistyczne zrównać z ziemią, a ziemię oddać inwestorowi, który zbuduje tu fabrykę i stworzy prawdziwe miejsca pracy. A tak trzeba będzie utrzymywać za publicznej pieniądze miejsce snobistycznej rozrywki dla lokalnej "elyty".

Idź , kup sobie w melinie liter wódy a zerznij sie jak prawdziwy, inteligentny polok. To kawiarnia,czyli nie dla idiotów.

Budynek po strazy granicznej rzeczywiscie jest brzydki ale to wymaga pieniedzy i pracy i to mozna jakos usprawiedliwic ale ta kupe galezi naniesiona miesiac temu mozna zalatwic bez kosztowo.Jak idziecie z C.Cieszyna do Polski to serce sie kraje.Dr.Burmistrz tego nie widzi ! A moze ta rzeka zwana Olza lub Olsa nie lezy w Cieszynie?

a teraz policz te PO... zachowujesz się jak ten malarz-egzystencjalista-abstrakcjonista: Opałka, tylko bez takiego strzelistego zamysłu...

W Cieszynie wszystko jest legendarne. Przedsiębiorczość też. Zamkowa.

A ja się pytam: Gdzie jest Murzyn :)

Cóż warte jest to centrum kulturalne jeżeli krzyża tam nie ma?

co to za godziny otwarcia??? tylko w polsce takie rzeczy sie spotyka... leniwi jakoś Ci ludzie sie porobili!

Głos, robić za Murzyna. Decydujesz się?

Ale jaka kasa?

jak Murzyn, to Murzyn. Myślę, że się nadasz.

kawiarnia winna nosić historyczna nazwę "Avion", to błąd!

czyli wszystko po cieszyńsku... damn :/

Godziny otwarcia nie do zaakceptowania! Replika? To znaczy się idealna makieta czy co? Jeśli tak, to dlaczego nie będzie się nazywać Avion?

godziny otwarcia, komiczne...zwłaszcza w sobotę - ktoś się z osłem na głowy pozamieniał...

Niektóre komentarze świadczą o tym, że czytanie ze zrozumieniem jednak bardzo, bardzo boli (oj!!!).

zwracam honor, rzeczywiście - przeczytałem "po łebkach"...

=> Cieszyniok. Jak idziecie z C.Cieszyna do RP popatrzcie jak miasto dba o bezdomnych i biednych. Pod mostem leży po polskiej stronie opał - kupa drewna na zimę. Widoczna z parku.

taka kawiarnia literacka przyniesie wiele pożytku - w Cieszynie są dwie grupy literackie ale nie ma porównania z obecnymi możliwościami nowego obiektu... ponadto występ "Nadolzia", wprawiłby słuchaczy w zażenowanie, laureaci "Lipy" Jana Pichety reprezentują zdecydowanie lepszy poziom...

godziny otwarcia typowo cieszynskie :)))) Dla emerytow, bezrobotnych i wagarowiczow. Niech zyje zascianek.

Nie może się nazywać Avion, bo prawa do tej nazwy jakiś czas temu wykupiła firma, która ma m.in. kawiarnię Avion vis a vis dworca kolejowego. Ale nazwa NOIVA jest "czarodziejska", bo siedząc w środku, w kawiarni (przy napisie na szybie) zobaczymy (od środka) ... AVION :-) A internet jest (WiFi) i do tego można podobno wypożyczyć laptop !!!

no to czar prysł! i ciągłość tradycji została przerwana..

bylem dzisia w godzinach urzedowania w/w przybytku i 30 minut czekalem na servirantke ale chyba cienko wygladam bo w koncu mi sie znudzilo i wyszedlem obejwszy sie smakiem na cappucino w cenie 19czk
szkoda ale bede probowal ponownie

słynna kawiarnia,to była "Avion", teraz jest taka sobie, trzeba budować nową tradycję...

Kiedy już będzie mogła zyski przynosić, pewne Żydzi się upomną o swoją własność

Z takimi godzinami otwarcia? To niemozliwe! ja w tym czasie jeszcze "nie żyję". Życie zaczyna się po 22-ej.

Czar pryska, jak się czyta te Twoje wypociny ;-)

odwal sie ode mnie bo ci lutne...

Poziom dyskusji wskazuje na to, że sami kawiarniani bywalcy się tu zebrali ;) Wieczni malkontenci i prowokatorzy, znani z wulgarnych wypadów na tym forum, mogą konsumować piwsko wieczorami w kilku bardziej odpowiednich lokalach, nie polewając prasy i książek.

życzę koledze więcej wyrozumiałości dla innych i poczucia humoru bo kiedy wszystko wydaje się bardzo poważne,można tylko wybuchnąć śmiechem...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama