, poniedziałek 20 maja 2024
Czytelnia i Kawiarnia Literacka Noiva odzyskała dawną nazwę
Co bardziej wnikliwy obserwator przestrzeni miejskiej zauważył, że na budynku odrestaurowanej kawiarni pojawił się nowy napis. fot: SMDodaj do Facebook

Czytelnia i Kawiarnia Literacka Noiva odzyskała dawną nazwę

Czytelnia i Kawiarnia Literacka Noiva funkcjonuje dzisiaj także jako dawny Avion. Władzom Czeskiego Cieszyna udało się doprowadzić negocjacje związane z odzyskaniem nazwy do szczęśliwego zakończenia. Z okazji drugiej rocznicy otwarcia repliki kawiarni na jej budynku pojawił się nowy napis.

Co bardziej wnikliwy obserwator przestrzeni miejskiej zauważył, że na budynku odrestaurowanej kawiarni pojawił się nowy napis. "Avion" pojawił się z okazji drugiej rocznicy otwarcia repliki kawiarni Avion z lat 1933-1939. Dodatkowo, w międzywojniu, na lokalu widniał trójjęzyczny napis Kaffehaus - Kavárna restaurace - Kawiarnia "Avion".

Pomysł, by na nowo odbudować przedwojenny Avion zrodził się w połowie lat 90-tych. Od realizacji projektu minęły już dwa lata. W ciągu tych dwóch lat kawiarnia nosiła nową nazwę: Noiva. - Wcześniej nie mogliśmy korzystać z dawnej nazwy, bo chodziło o znak zastrzeżony, dopiero niedawno udało się władzom Czeskiego Cieszyna doprowadzić negocjacje związane z odzyskaniem nazwy do szczęśliwego zakończenia - komentuje Halina Klimsza, pracownik Noivy.

Nazwa oficjalna instytucji, która działa w budynku, brzmi Czytelnia i Kawiarnia Literacka NOIVA (po czesku Čítárna a literární kavárna NOIVA) i jest jednym z oddziałów Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie. - Obecnie nie ma już innej kawiarni w Czeskim Cieszynie, która nosiłaby miano Avion, więc spokojnie można się umawiać na kawę i ciastko do Avionu, a na imprezy kulturalne przychodzić do Czytelni i Kawiarni Literackiej NOIVA. W końcu NOIVA to AVION czytany wspak - mówi Klimsza.

Już wkrótce w Avionie odbędzie się promocja książki Renaty Putzlacher, współzałożycielki kabaretu literackiego "Kawiarnia Avion, której nie ma" oraz Towarzystwa-Spolku Avion.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama