, środa 22 marca 2023
Kawiarnia połączy miasta
Burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček pokazuje miejsce, gdzie odbudowywana jest kawiarnia. fot. Marek Santarius/Głos Ludu Dodaj do Facebook

Kawiarnia połączy miasta

ELŻBIETA PRZYCZKO, KOR/Głos Ludu
Kawiarnia połączy miasta

Tak ma się prezentować budynek po odbudowie. fot. ARC


Kawiarnia połączy miasta

Kawiarnia Avion działała w latach 1933-1939. fot. ARC

Rozpoczęła się odbudowa legendarnej kawiarni Avion nad Olzą w Czeskim Cieszynie. Tuż przy moście Przyjaźni znów wyrośnie półkolisty budynek nawiązujący wyglądem do symbolu przedwojennego miasta, miejsca będącego wówczas centrum życia towarzyskiego, kulturalnego ale i... bazą przemytników.
Kawiarnię Avion postawiła w 1933 roku na rogu Saskiej Kępy i Sadów Masaryka Rosalia Wiesner. Na budynku umieściła napisy w trzech językach: Kavárna – Kawiarnia – Kaffeehaus. – Ponieważ kawiarnia mieściła się tuż przy granicznej rzece, było to także miejsce spotkań przemytników, którzy uczynili z lokalu swoją bazę – przypomina historyk Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Mariusz Makowski. Tutaj dobijano targu, zawierano nie zawsze legalne transakcje, a potem z okien kawiarni doglądano, czy kontrabanda przekroczyła granicę.

We wrześniu 1939 roku, gdy wysadzano most Przyjaźni, budynek został uszkodzony, a następnie rozebrany przez Niemców. Legenda kawiarni ożyła w 1996 roku dzięki Renacie Putzlacher, Jaromírovi Nohavicy i ich czesko-polskiemu programowi autorskiemu „V kavárné Avion, která není... w kawiarni Avion, której nie ma”.

Chcą wskrzesić legendę
Teraz budynek, a może i legendę Avionu, chcą wskrzesić władze miasta, które pozyskały fundusze unijne na odbudowę lokalu. Projekt obejmie również m.in. rewitalizację pobliskiego Sadu Masaryka i Wzgórza Zamkowego. – Dawna kawiarnia Avion to taki nadolziański symbol. Oczywiście nie będzie to ta sama kawiarnia, ale skoro angażujemy się z Cieszynem we wspólne projekty, chcemy, żeby w ramach rewitalizacji Sadów Masaryka i Wzgórza Zamkowego na tej trasie był właśnie taki punkt łączący oba miasta – mówi burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček.

– Dobrze jest przypomnieć ten klimat międzywojennego miasta, poza tymi zawirowaniami historycznymi i narodowymi, przypomnieć czasy elegancji, kiedy w modzie było posiedzieć przy kawie, podyskutować. Pomysł zrekonstruowania budynku dawnej kawiarni Avion w czasach, kiedy granica przestała już właściwie być granicą, wydaje się bardzo dobry – uważa dyrektor Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, Zbyšek Ondřeka.

– Gdyby nie było pewnych wydarzeń wojennych, to ten budynek prawdopodobnie stałby tutaj do dzisiaj i był perełką architektury. Na to miejsce trzeba wrócić z czymś, co już tutaj było, dlatego ideą tego projektu jest nawiązanie do pierwotnej bryły – mówi architekt Czesław Mendrek, autor projektu. – Budynek na pewno będzie przypominał cieszyniakom pierwotny Avion, dlatego że nawiązuje do niego formą: jest to nadal półkolista budowla – dodaje.

W tej chwili nad Olzą trwają prace ziemne, które polegają na przygotowaniu działki pod budowę i wzmocnieniu brzegu rzeki murem oporowym. – O ile wszystko przebiegnie według planu, prace budowlane ruszą w drugiej połowie tego roku – wyjaśnia architekt.

Kawę w miejscu dawnego Avionu wypijemy najwcześniej w przyszłym roku.

Avion pozostanie Avionem?
Czy w przyszłości Avion nadal będzie Avionem? Jak zaznacza burmistrz, nie jest jeszcze ustalone, czy kawiarnia (a właściwie budynek wielofunkcyjny, bo wykorzystywany będzie też np. na konferencje i imprezy) będzie nosić właśnie taką nazwę.

Szkopuł w tym, że lokal o takiej nazwie już w mieście istnieje. Przed kilkoma laty w Czeskim Cieszynie (a następnie w Trzyńcu i Frýdku-Místku) powstał Avion Café. – Kiedy otwieraliśmy pierwszą kawiarnię w Czeskim Cieszynie, nazwaliśmy ją Avion Café, nawiązując właśnie do tego przedwojennego lokalu. Idea zbudowania kawiarni w miejscu starego Avionu jest według mnie dobra, ale kawiarnia nie będzie chyba mogła nosić tej nazwy, bo zakładając nasz lokal zarejestrowaliśmy sobie tę markę. Jestem jednak otwarty na rozmowy, być może uda nam się jakoś porozumieć w tej sprawie – wyjaśnia właściciel Avion Café, Józef Wybraniec.

– Kiedy postanowiliśmy przed laty, że właśnie ta cieszyńska kawiarnia będzie naszym symbolem, nie wpadło nam do głowy, że zainspirujemy w ten sposób władze Czeskiego Cieszyna – mówi Renata Putzlacher, poetka i założycielka literackiej „Kawiarni Avion, które nie ma..” – Przedtem jednak pewien „orzeł biznesu” postanowił wykorzystać dla własnych celów fakt, że kawiarnia Avion zaistniała w naszych wierszach, piosenkach, na scenie i w mediach. Cóż, żyjemy w czasach „drapieżnego kapitalizmu” i dziś można bezkarnie podpiąć się pod cokolwiek, na przykład pod pomysł autorski. Bo przecież Avion to nie tylko budynek lub szyld, który można wywiesić gdziekolwiek. To pewna idea, efemeryda, coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze. Tylko baran mógłby zbudować drugą Piwnicę pod Baranami na przykład na Kopcu Kościuszki i twierdzić, że to jest to, co przed laty zaistniało na krakowskim rynku. Sam szyld nie wystarczy. Nie trzeba być artystą, żeby zrozumieć takie niuanse. Dlatego jestem po stronie tych, którzy postanowili przywrócić do życia jeden z międzywojennych cieszyńskich symboli, odbudować obiekt, który w wyniku historycznych zawirowań został zniszczony. Czy jednak da się w replice tamtego budynku, który stał nad Olzą, przywrócić dawną atmosferę – oto jest pytanie. I jednocześnie ciekawe wyzwanie – dodaje Renata Putzlacher.

Dyrektor Zbyšek Ondřeka: – Dobrze by było wrócić do tej starej nazwy, bo jednak wszyscy kojarzymy kawiarnię Avion właśnie z tym miejscem, z budynkiem, z którego można było podziwiać widoki nad Olzą.
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

test

"Na budynku umieściła napisy w trzech językach: Kavárna – Kawiarnia – Kaffeehaus."

Po odbudowie będzie napis tylko w języku Rosyjskim. Najpóźniej w sierpniu tego roku reaktywuje się Związek Radziecki, a na wiosnę 2010 żołnierze zwycięskiej Armii Czerwonej będą już strzegli pokoju na ulicach Cieszyna, Pragi, Warszawy, Paryża, Madrytu, Miami i Los Angeles

Czasem lepiej nie komentować, niż zachęcać do wypisywania kolejnych głupot na forum.

Co za debilny tytuł, kawiarnia nie będzie na środku mostu ! WIęc nic nie połączy ! A do tego z treści artykułu wynika, że legenda Avionu jest żywa i nie trzeba jej wskrzeszać. Wskrzesza się budynek. Pani Elżbieto, to jest tragiczne dziennikarstwo

Pomysł doskonały, ale dlaczego ma być zmieniony wygląd zewnętrzny budynku. Może zmiany nie są znaczące, ale skoro to ma być kontynuacja tamtej kawierni. . .

Proszę zauważyć, że nie ma już budynku, do którego przylegała dawna kawiarnia.

Napisy tylko po Polsku. Bolszewickie ścierwo, parytyjny beton, syrenki, lexy, exe i inne pajace będziemy na rynku publicznie wieszać w imię naszej Ojczyzny Maryjnej i Jana Pawła Wielkiego, papieża Polaka na wieczność.

Przecież w Miami i Los Angeles jest CSI tzn. ci od kryminalnych zagadek

To palenie na stosie już wyszło z katolickiej mody? Kurde,troche do tyłu jestem.

Dokładnie...budynku za Avionem już nie ma i będzie tam luka jak byk. Dziwacznie to będzie wyglądać /jak bez zadku/ ale dobrze że odbudują. Najpierw Oranżeria teraz Avion.

powstanie nowy serial, "Zapiski Cz.K. - klasowi wrogowie Miami"

Pana to bawi? Nudzi się Pan? W sieci są testy IQ, tak też można wypełnić wolny czas, zamiast zaśmiecać kolejne forum bełkotem.

do "To ja" - oczywiscie idealnie byłoby odbudować-zrekonstruować legendarna kawiarnię ( ale to pewnie trudne -stare plany i znacznie droższe - ważne fizyczne wnętrze i takaż atmosfera ) , którą poetka Renata Putzlacher z przyjaciółmi kontynu-owała (uje), podczas wieczorów i inicjatyw literackich "Avion - kawiarnia, której nie ma"... Nawet jej starannie wydany i udany tomik poetycki "Angelus", firmuje Spolek - Towarzystwo AVION C.T. 2006. Jest więc ciekawie i twórczo, że coś nowego powstaje, stwarzajac nowe możliwosci. Zaraz wybiorę z tomiku jakiś wiersz, żeby może przy okazji stonować również co bardziej nadgorliwą część uczestników forum:
PRZESTROGA/ Gdy rozum śpi nie budź demonów/popraw im tylko kołderki/W knajpie złam sobie życie/i wróć na kolację/Żona zawsze ma rację

A ja się chciałem dowiedzieć czy to prawda z tym murzynem co niby pracował w kawiarni Avion przed wojną, a jeśli tak to czy po odbudowie też będzie tam zatrudniony ktoś czarnoskóry?

Jak się ma Avion do Mokate?

Ma się jak piernik do wiatraka. Choć publicyści na pewno coś wykombinują ;-))

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama