, sobota 18 maja 2024
Stara Brenna zaprezentowana w Miejskiej Bibliotece
Autorzy, a szczególnie Wojciech Grajewski, w bardzo interesujący i wyczerpujący sposób opowiedział cały krótki życiorys K.F. Sabatha. fot: FJDDodaj do Facebook

Stara Brenna zaprezentowana w Miejskiej Bibliotece

FJD
W ubiegły piątek 26 stycznia Wojciech Grajewski wraz z Beatą Sabath zaprezentowali publikację o życiu Karola Ferdynanda Sabatha.

Nasza Miejska Biblioteka w Cieszynie jest nie tylko wypożyczalnią książek w pełni tego słowa znaczeniu, ale bardzo często stara się zapraszać także autorów książek na spotkania z czytelnikami. Takim kolejnym spotkaniem redaktorów tekstów z czytelnikami było piątkowe spotkanie z autorami książki “Karol F. Sabath portret listami pisany” Wojciechem Grajewskim i Beatą Sabath. Autorzy, a szczególnie Wojciech Grajewski, w bardzo interesujący i wyczerpujący sposób opowiedział cały krótki życiorys K.F. Sabatha. Ta publikacja książkowa jest o tyle ciekawa, że znaczny procent jej objętości są to autentyczne listy pisane z Cieszyna do Brennej przez Sabatha do jego narzeczonej Anny Heller, a następnie także w czasie II Wojny Światowej z różnych więzień, w których został osadzony. Pomimo tego swojego krótkiego życia (1902-1942) dał się on poznać mieszkańcom Brennej jako zagorzały polski patriota i wybitny działacz społeczny. Jedną z jego sztandarowych zasług to inicjatywa, a potem czynne zaangażowanie się w budowę Domu Katolicko- Ludowego w Brennej, który istnieje do dnia dzisiejszego. Z listów zebranych w publikacji wyłania się postać Sabatha jako kochającego męża i ojca, wiernego wartościom takim jak Bóg, Ojczyzna i Rodzina, dla których żył i dla których zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Prelekcję uświetnił występ dwóch członkiń zespołu “Małej Brennej” tj. Anny Musioł i Julii Nowak, które zachwyciły zebranych wspaniałą grą na skrzypcach i harmonii, a także piosenkami z tekstami gwarowymi. Zebrani zostali na koniec obdarowani książką, o której jest mowa. Dofinansowania tego wydania (dwustu sztuk książek) dokonała w znacznym procencie Gmina Brenna.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo dziękujemy za tekst, ale należałoby go poprawić językowo. Poprawić wypada również imię adresatki listów - chodzi o Ewę Hellerównę nie Annę!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama