, niedziela 23 czerwca 2024
Danuta Stenka zabłyśnie w gwiazdozbiorze Kina na Granicy
Potwierdza to informacja, że polska retrospektywa aktorska poświęcona będzie Danucie Stence!  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Danuta Stenka zabłyśnie w gwiazdozbiorze Kina na Granicy

mat.pras.
Wyjątkowa, bo dwudziesta, edycja Kina na Granicy zasługuje na kosmiczne fajerwerki. Dlatego do retrospektyw zaproszono najjaśniejsze gwiazdy polskiej i czeskiej kinematografii. Potwierdza to informacja, że polska retrospektywa aktorska poświęcona będzie Danucie Stence!

Jedyny taki aktorski fenomen – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Kochana przez wszystkich, szanowana przez każdego. Jedna z najwybitniejszych aktorek teatralnych, kolekcjonerka nagród, ale miliony widzów pokochały ją za rolę Judyty w najlepszej polskiej komedii romantycznej "Nigdy w życiu!". Danuta Stenka to klasa, talent i najpiękniejszy uśmiech polskiego kina.

W kinie pracowała z klasykami (Wajda, Cywińska, Antczak), wizjonerami (Treliński), twórcami młodego pokolenia (Sobieszczański, Rosłaniec, Sadowska) i debiutantami. W Cieszynie będzie można zobaczyć kilkanaście filmów, w których zagrała Stenka. Wśród nich „Łagodna“ Mariusza Trelińskiego, "Chopin. Pragnienie miłości" (2002 r.) w reż. Jerzego Antczaka ze słynną rolą George Sand, „Katyń“ Andrzeja Wajdy i etiuda studencka Łukasza Ostalskiego „Matka“.

Gwiazdy znowu zabłysną nad Cieszynem. Wśród znakomitych gości będą bohaterowie retrospektyw – reżyserzy Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk. Obaj twórcy przyjadą spotkać się z uczestnikami festiwalu. Urodzinowa atmosfera znajdzie odzwierciedlenie w bloku tematycznym zatytułowanym „Świętowanie!”. Ale 2018 rok to również okrągła 50. rocznica wydarzeń marcowych ’68 oraz interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, dlatego nie zabraknie również „Niespokojnego kina 1968 roku”.

Od 4 stycznia trwa przedsprzedaż karnetów. Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Warto już teraz zadbać o wejściówki na projekcje, spotkania i koncerty. Karnety można kupić na stronie internetowej www.kinonagranicy.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama