, niedziela 25 luty 2024
Stacjonarne hospicjum powstanie dzięki dobrym Aniołom!
Wśród wolontariuszy hospicjum jest wiele młodzieży. Za swoją pracę otrzymują uśmiech i wdzięczność rodzin.  fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Stacjonarne hospicjum powstanie dzięki dobrym Aniołom!

BARBARA ŚLIŻ
Stacjonarne hospicjum powstanie dzięki dobrym Aniołom!

- O wszystkich naszych podopiecznych pamiętamy, tych dla tych, których nie ma wśród nas zapalamy jedną lampkę - mówi Wioletta Staniek. fot. Barbara Śliż

W sobotni wieczór, 29 października, jeden z cieszyńskich hoteli zapełnił się Aniołami. Ludzie dobrego serca, podopieczni hospicjum, ich rodziny, a przede wszystkim wolontariusze spotkali się podczas drugiego już koncertu charytatywnego zorganizowanego na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych.
Hospicjum z łacińskiego oznacza gość. To nie śmierć, to niesienie pomocy w trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się chorzy i ich bliscy. - Chcemy złamać stereotypy, dotrzeć do świadomości ludzi, my nie pomagamy tylko w sytuacjach kryzysowych, w momencie śmierci, ale jesteśmy z chorymi od początku trwania jego choroby. Opiekujemy się rodziną po stracie bliskiej osoby, utrzymujemy również kontakt z osobami, które zupełnie się wyleczyły - tłumaczy Wioletta Staniek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych.

Niestacjonarne hospicjum "Otwarte drzwi" działające na terenie Śląska Cieszyńskiego w chwili obecnej liczy ok. 10 lekarzy i 15 - 20 pielęgniarek oraz kilkunastu młodych wolontariuszy akcyjnych. - Sobotni koncert był okazją do tego, by przynajmniej raz w roku wszyscy mogli się spotkać i zobaczyć, że jest nas coraz więcej. Chcemy pokazać, że pamiętamy o ludziach, którzy od nas odeszli. To dla nich także jest zorganizowane to spotkanie. Wiemy, że nasi podopieczni patrzą na nas z góry i dopingują nas w tym, co robimy - mówi Wioletta Staniek.

Wolontariusze, bo to oni, poza podopiecznymi, byli głównymi bohaterami sobotniego wieczoru związani są z hospicjum od samego początku. Wśród nich jest wiele uczącej się młodzieży, którzy każdą wolną chwilę poświęcają na tego rodzaju pomoc. W zamian otrzymują uśmiech i wdzięczność rodzin, którym mogą pomóc.

- Praca w wolontariacie daje dużo satysfakcji, można komuś bezinteresownie pomóc. Po raz pierwszy zdecydowałyśmy się przyłączyć do tej akcji, cieszymy się, że możemy pomóc w tak szczytnym celu, jakim jest praca w hospicjum. Być może kiedyś my będziemy potrzebowały kogoś, kto wyciągnie do nas pomocną dłoń i odwdzięczy się nam tym samym - mówią zgodnie Anna Gierczyńska i Ewelina Czyż.

Hospicjum pomaga wszystkim bez względu na wyznanie, kolor skóry, przekonania, czy opcje polityczne. W chwili obecnej ludzie zrzeszeni ze stowarzyszeniem są w trakcie dopełniania formalności związanych z przygotowaniem miejsca pod budowę stacjonarnego hospicjum. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku, 29 października, spotkamy się wszyscy w sali naszego hospicjum i przy kominku złapiemy się za ręce i będziemy celebrować kolejną rocznicę naszego istnienia. Mamy plany i marzenia, mamy nadzieję, że dzięki dobrym Aniołom uda nam się je spełnić - wyraża Staniek.

Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum "Otwarte Drzwi" można znaleźć na stronie: www.hospicjumotwartedrzwi.com.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

pewnie, że poprosiliśmy, ale jakoś jak zobaczyli chorego to ich zabrakło, ciekawe czemu......bo kasy im nie daliśmy, a niby z serca to robią. Na ich temat może tylko dużo powiedzieć osoba, która miała z nimi doczynienia i która znalzła sie w sytuacji gdzie ktoś z bliskich jest śmiertelnie chory.

żadne anioły - po prostu ludzie z dużą doza empatii - robią WIELKĄ RZECZ!!!!Wytrwałości życzę! Dobrze że w naszych dzikich czasach sa jeszcze osoby które moga pomóc drugiemu - propagujcie ideę hospicjum w szkołach - uświadamiajcie w tej kwestii młodzież!!!

a poprosiłeś

piękne słowa i nic więcej, nam pomocy nie okazali, dziwne.......

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama