, piątek 23 luty 2024
Stelaki prezentują maszyny i pomagają hospicjum (zdjęcia)
fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Stelaki prezentują maszyny i pomagają hospicjum (zdjęcia)

BARBARA ŚLIŻ, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Oficjalne rozpoczęcie sezonu motorowego mamy za sobą - Stelaki w niedzielę utopiły Burą Sukę Zimę. Na cieszyńskim Rynku pojawiło się prawie 400 miłośników dwóch kółek, którzy razem z wolontariuszami zorganizowali zbiórkę pieniędzy na hospicjum.
Pogoda prawie dopisała. W niedzielne przedpołudnie cieszyński Rynek okraszony był gorącymi promieniami słońca. Motocykle błyszczały w ich blasku. Na Rynku poza Stelakami, miłośnikami dwóch kółek spotkać można też było spacerujących ludzi, którzy przyszli nacieszyć oko widokiem wspaniałych maszyn. Każda ze zgromadzonych osób mogła również wesprzeć hospicjum "Otwarte drzwi".

- Już chyba siódmy raz organizujemy Topienie Burej Suki Zimy, zawsze w Lany Poniedziałek. Nazwę zawdzięczamy naszej koleżance-artystce, Dominice Dodaj. Tak już się utarło, że co roku w Wiśle topimy tę naszą Marzannę - mówi Dariusz Kupczok, prezes Towarzystwa Motocyklowego "Stelaki".

Początkowo zlot motocyklistów był nie do końca legalny. Obecnie towarzystwo ma zgodę władz. Włodarze chętnie zapraszają Stelaków, by wspólnie rozpocząć sezon. W tym roku zostali zaproszeni do Skoczowa. Stelacy wraz z zaprzyjaźnioną grupą miłośników jednośladów przejechali najpierw przez Czeski Cieszyn, by następnie jadąc starą drogą do Skoczowa dostać się na Rynek, skąd wyruszyli nad Wisłę, by spalić i utopić Marzannę.

PISALIŚMY: Stelaki rozpoczynają sezon

Topienie Burej Suki Zimy z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Jeśli tylko pogoda dopisuje, na Rynku robi się czarno od jednośladów. Najbliższe plany Stelaków to reaktywacja Wyścigu o Błękitną Wstęgę, który organizowany był na przełomie lat 50. i 60. – Tradycja ta niestety zanikła. Wraz z przyjaciółmi z Czech chcemy reaktywować ten wyścig. Starsi mieszkańcy Cieszyna powinni pamiętać tę imprezę. Ja niejako jestem zobligowany do jej reaktywacji, gdyż mój dziadek, wujek, a nawet matka brali udział w tych zawodach - mówi Kupczok.

Od zeszłego roku do grona Stelaków dołączyło cieszyńskie hospicjum "Otwarte Drzwi". - Mamy nadzieję na stałe wbić się w kalendarz cieszyńskich imprez, bawić się razem ze Stelakami, a przy okazji pomagać naszym pacjentom. Wszystkie pieniądze, które zbierzemy, przeznaczamy na leczenie chorych, na zakup sprzętu medycznego, niezbędnych leków - mówi Wioletta Staniek, założycielka hospicjum.

Hospicjum "Otwarte Drzwi" działa przydomowo. Jego założyciele marzą, by powstał budynek, w którym będą mogli przebywać pacjenci. Obecnie hospicjum ma pod opieką dziesięciu dorosłych i dwoje dzieci. - Pomagamy ludziom i obalamy mity, że hospicjum to jest umieralnia, że siada się na krzesełku, wpatruje się w sufit i czeka na śmierć. Absolutnie tak nie jest. Zdrowy, dorosły człowiek ma do dyspozycji około 30 lat życia, nasi pacjenci niejednokrotnie maja tylko 30 dni, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby uprzyjemnić im ten czas. Niejednokrotnie te 30 dni jest piękniejsze niż te 30 lat - opowiada Staniek. - Przez te święta pożegnaliśmy niestety trzy pacjentki. Córka jednej z podopiecznych przyszła dzisiaj wrzucić datek do puszki - dodaje.

2011 rok został okrzyknięty rokiem wolontariatu, dlatego hospicjum uruchamia wszelkie kontakty - w szkołach podstawowych, w gimnazjach, w liceach, by jak najwięcej osób zaangażowało się w wolontariat. – Obecnie mamy dwudziestu wolontariuszy. Młodzież określa, gdzie chce się udzielać, czy pomagać przy takich imprezach, jak ta na Rynku, czy pracować z chorymi, przynieść im obiad, poczytać książkę, czy wyjść na spacer - wyjaśnia Staniek.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zdecydujcie sie ! Głosowałem na PiS czy PO ? A może na NSDAP ?

Będę zgadywał. Głosowałeś na bronka red bula?

Na kogo głosowałem to cie gówno obchodzi :) Nie wazne ile uzbierali bo i tak poszło to na hulanki i swawole. Dawajcie więcej "jałmużny" he he

To chyba najważniejsze w tego typu akcjach

Będę zgadywał. Glosowałeś na PiS

Ja Rowersa rozumiem. Użytkownicy tych wypasionych hond i innych jamah są POZERAMI a Gosciu na Romecie to PRAWDZIWY FAN MOTORU :)

Chciałeś cos powiedzieć ale Ci nie wyszło :D Dobra, wybaczam Ci.

ładnie, najpierw piszesz, że "....Ale was motorynki i tak ludzie postrzegają jako niebezpiecznych wariatów na motorach. I nic tego nie zmieni bo to prawda :)...), a potem, piszesz zaprzeczenie poprzedniego: "...BRAWA dla Pana na czerwonym Romecie ! Szacunek...." Może nie wiedziałeś, że Motorynka to m.in. "czerwony Romet":-)

Motorynki dla hospicjum ? :D Usmiałem sie :) Wilk w owczej skórze he he. W tych czasach sie to nazywa "budowa wizerunku". Ale was motorynki i tak ludzie postrzegają jako niebezpiecznych wariatów na motorach. I nic tego nie zmieni bo to prawda :) . Co to za debil palił gume na Rynku w Cieszynie ?! Miał pozwolenie ? Imbecyle ! BRAWA dla Pana na czerwonym Romecie ! Szacunek.

Widać jakie tematy cię interesują... Jakieś rodzinne powiązania ??

Pisiory! to wam kle-kle judosza przeszkadzało w gross piątek? Pogońcie te motory, normalnie nie można się skupić od warkotu.

A skoro są z klubu to nie są to "Tirówki".. .Zatem pewnie "motorynki".

Plotka głosi, że na rynku w Cieszynie motocyklistów i ich maszyny podziwiały również przechadzające się tam w czasie wolnym od pracy dziewczyny z ekskluzywnego klubu nocnego "Flamingo" w Wiśle

Na 5-tej fotce w czerwonym kasku i na czerwonym rumaku jedzie gość pozbawiony całkowicie jakichkolwiek kompleksów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama