, sobota 25 maja 2024
Słodkie rodzynki, gorzkie migdały - recenzja
Spektakl grany jest w Czeskim Cieszynie od marca 2010 roku. fot: Kateřina CzernáDodaj do Facebook

Słodkie rodzynki, gorzkie migdały - recenzja

MAGDALENA MENDREK
Nie trzeba kochać twórczości Agnieszki Osieckiej, by w opowieści Renaty Putzlacher poczuć delikatną słodycz rodzynków i wyraźną gorycz migdałów. Reżyser Bogdan Kokotek wraz z aktorami Polskiej Sceny w Czeskim Cieszynie zapraszają nas tym razem w muzyczną podróż przez życie pewnej kobiety.

Z wielkimi obawami wybrałam się w mroźną niedzielę, 29 stycznia, do Czeskiego Divadla. Po pierwsze nie lubię bakalii, a po drugie… Osiecka. Po raz kolejny. Wielu próbowało zmierzyć się z jej repertuarem, wielu poległo. Na szczęście już w pierwszych minutach spektaklu okazało się, że moje obawy są bezpodstawne, gdyż dla samej warstwy muzycznej spektaklu warto w tych bakaliach się rozsmakować. W pierwszej scenie pojawia się Mała grana przez Kasię Stanowską, uczennicę 6 klasy gimnazjum w Gnojniku, jest też Cyganka (Halina Pasekova) wróżąca z dłoni dziewczynki przyszłość pełną słodkich namiętności i gorzkich chwil. I właśnie przez to wywróżone życie Małej potem Młodej (Anna Konieczna), Dojrzałej (Joanna Litwin-Widera), Starszej (Anna Paprząca) i w końcu Matki (Halina Pasekova) prowadzi nas autorka scenariusza Renata Putzlacher.

Każdy znający chociaż kilka tekstów Osieckiej wie, że taką słodko-gorzką opowieść łatwo tam odnaleźć. W spektaklu odnajdziemy wątki biograficzne Osieckiej, wszak mówiła, że wszystkie teksty które napisała są o niej. Ja zastanawiam się czy w tej opowieści nie powinniśmy doszukiwać się także autorki scenariusza Renaty Putzlacher, sama o sobie pisze, że "łączy w sobie cechy panienki z temperamentem i kobiety po przejściach", a taka właśnie jest bohaterka spektaklu.

Główna postać w spektaklu to kobieta, która wciąż goni za miłością, szuka szczęścia i namiętności, która wypełni jej serce. Im starsza, świadoma życia, tym bardziej nieszczęśliwa. Na oczach widzów dojrzewa i z niewinnej istoty, szukającej przygód, staje się zatroskaną matką. Na każdym etapie życia Małej poznajemy ją coraz lepiej. Jej życie opowiedziane jest dzięki tekstom Osieckiej, zaśpiewanym pięknie przez aktorów Sceny Polskiej. Na szczególną uwagę zasługuje "Zielono Mi" (z liryczną trąbką Tomasza Kłaptocza), "Beskidzie, Beskidzie" i nieśmiertelny "Niech żyje bal" kończący spektakl. Jest także brawurowo wykonana "Małgośka" i przyprawiająca o dreszcze "Na zakręcie" w interpretacji Małgorzaty Pikus. W spektaklu piosenki przeplatane są zabawnymi anegdotami trafnie opisującymi czasy w jakich żyje główna bohaterka.

Przedstawienie "Słodkie rodzynki, gorzkie migdały" to 25 piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej w doskonałych aranżacjach Tomasza Pali. Muzycy towarzyszący aktorom umiejętnie i bez trudu wprowadzają widzów w klimat jazzowego klubu pełnego niespełnionych artystów, młodzieżowej potańcówki lub osiedlowego festynu.

I choć momentami zastanawiałam się dlaczego aktorzy błądzą na scenie jak we mgle, tworząc niepotrzebnie kolejne sceny zbiorowe, których w przedstawieniu wiele. A niektóre z piosenek wydają się "na siłę" upchnięte do scenariusza to szczerze polecam ten spektakl.

Jeśli pragniesz wzruszeń i wspomnień, wybierz się na "Słodkie rodzynki, gorzkie Migdały". Gwarantuje śmiech i łzy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama