, czwartek 29 luty 2024
Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie
Spółdzielnia Socjalna Parostatek wygrała w kategorii usługa.  fot: Dominik GajdaDodaj do Facebook

Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie

SM/MAT.PRAS.
Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie

Teatr Polski zdobył w kategorii usługa Nagrodę Specjalną, którą odebrała Sabina Muras, zastępca dyrektora. fot. Dominik Gajda


Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie

Wojciech Kłapcia z Pajak Sport wygrał w kategorii produkt. Fot. Dominik Gajda


Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie

Nagroda Specjalna w kategorii produkt trafiła do firmy Marbet. Nagrodę odbierają: Jarosław Łakomik i Lidia Kowalska-Getler Fot. Dominik Gajda


Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie

Zwycięzcy w kategorii grafika użytkowa: projektantka Marta Gawin i Marek Zieliński, dyrektor Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris Fot. Dominik Gajda


Śląska Rzecz została m.in. w Cieszynie

Nagrodę Specjalną w kategorii grafika użytkowa odbierają: o. Mirosław Górkiewicz z Jasnogórskiego Centrum Informacji i projektant Jakub Szufnarowski Fot. Dominik Gajda

Jedna z nagród została w Cieszynie, trzy powędrowały do Bielska-Białej, jedna do Katowic, a jedna do Częstochowy… na Jasną Górę. Takie kierunki obrały decyzje jury, które po raz 9. "Śląską Rzecz".

Konkursowe jury wybrało najlepsze produkty, projekty graficzne i usługi. W tym roku, w każdej z kategorii, przyznano także Nagrody Specjalne. W najmłodszej z kategorii, czyli usłudze, wygrała Spółdzielnia Socjalna Parostatek z Cieszyna. - Jest nam miło, że coś tak ludzkiego i niedoskonałego wyróżniono w konkursie, w którym wygrywają często produkty doskonałe. A my codziennie zmagamy się z rzeczywistością - powiedziała Urszula Szwed, która w spółdzielni socjalnej Parostatek odpowiada za kontakt z mediami. Wraz z nią w Parostatku działają także: Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok, Anna Pillar, Justyna Świerczek oraz Alicja Woźnikowska-Woźniak. Nagrodą Specjalną wyróżniono Teatr Polski z Bielska-Białej za cykl "Spektakle bez barier", ułatwiający odbiór sztuki ludziom niewidomym i niesłyszącym. - Dzięki temu do teatru przychodzą osoby, które nigdy wcześniej w nim nie bywały, co nas bardzo cieszy - mówiła Sabina Muras, zastępca dyrektora Teatru Polskiego.

W kategorii produkt wygrał śpiwór Radical Custom 1Z wyprodukowany przez Pajak Sport z Bielska-Białej według projektu Wojciecha Kłapci i Wojciecha Pająka. Ciepły i zajmujący niewiele miejsca po złożeniu śpiwór, można ozdobić dowolną grafiką, podkreślającą indywidualność właściciela. Z kolei bielska firma Marbet zdobyła Nagrodę Specjalną za kolekcję sof i foteli Fin, zaprojektowaną przez Tomasza Augustyniaka. Meble nawiązują do najlepszych tradycji polskiego wzornictwa z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nagroda w kategorii grafika użytkowa powędrowała do projektantki Marty Gawin i Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris z Katowic. Wyróżniono ich za projekt katalogu "Design zakontenerowany" i identyfikację wizualną wystaw, których zadaniem było pokazywanie cech dobrego wzornictwa. Projekt sam stał się najlepszym tego przykładem. Jury przyznało też Nagrodę Specjalną za system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze. To projekt firmy Dandelion (Jakub Szufnarowski i Piotr Gawiński). – Design wszedł do sfery sacrum. Mam nadzieję, że Jasna Góra będzie przodownikiem w tej dziedzinie - mówił o. Mirosław Górkiewicz z Jasnogórskiego Centrum Informacji, odbierając nagrodę.

Przewodnicząca jury Czesława Frejlich, wykładowca na ASP w Krakowie i redaktor naczelna kwartalnika projektowego "2+3D", podsumowała 9. edycję konkursu "Śląska Rzecz". - Celem tego konkursu jest znalezienie tych produktów, które są wytwarzane na śląsku, które są najlepsze z najlepszych - zarówno pod względem wzornictwa, jak i perfekcyjne technicznie. Innym zdaniem celem konkursu jest poniesienie jakości wytwórczości śląska. W tej chwili wszyscy robią dobre produkty ale jest pytanie kto robi najlepsze? - wyjaśnia Frejlich i dodaje, że z roku na rok jakość produktów się poprawia, a to dlatego, że poprawia się wytwórczość.

Nagrodzone w konkursie i zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 27 lipca, potem będą prezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie będzie można je podziwiać od 31 lipca do 31 sierpnia.

Do dziewiątej edycji konkursu "Śląska Rzecz" 12 firm zgłosiło 13 produktów, 24 firmy i instytucje - 29 projektów graficznych, a 9 firm i instytucji - 10 usług. Łączy je to, że nie są to jedynie ciekawe pomysły - wszystkie zostały wdrożone do produkcji na terenie województwa śląskiego w 2013 roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama