, sobota 13 lipca 2024
Farsa i plener, czyli najbliższe premiery Sceny Polskiej
Realizatorzy spektaklu, którego prapremiera odbyła się w 2005 r., przedstawili własną wersję historii Ondraszka. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Farsa i plener, czyli najbliższe premiery Sceny Polskiej

MB
W czerwcu Scena Polska w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie wystawi dwie premiery. Już 14 czerwca zobaczymy adaptację farsy "Bożyszcze kobiet”. Z kolei 20 czerwca odbędzie się plenerowe przedstawienie "Ondraszek. Pan Łysej Góry”. Oba spektakle reżyseruje Bogdan Kokotek.

"Bożyszcze kobiet” to sztuka amerykańskiego dramaturga, Neila Simona, jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców w historii Broadwayu. Misternie napisaną farsę "Bożyszcze kobiet” z powodzeniem od 7 lat gra warszawski Teatr Syrena. Czy i premiera na Scenie Polskiej w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie okaże się hitem? To okaże się już w niedalekiej przyszłości.

Zakręcona sztuka Simona, jak przystało na dobrze skrojoną farsę, ma potencjał i stanowi okazję do popisu zdolności aktorskich. Główny bohater, Barney Kasman od lat wiedzie spokojne życie przy boku kochającej żony. Jednak pewnego dnia mężczyzna stwierdza, że jego dotychczasowa egzystencja jest nudna i postanawia ją uatrakcyjnić. W tym celu organizuje schadzki z trzema kobietami: seksowną Ellen, gadatliwą Bobby oraz cierpiąca na depresję Jane.

Jak zakończy się ten romans? I przede wszystkim, czy zdrada i kłamstwo to rzeczywiście dobry przepis na ubarwienie szarego życia? O tym przekonamy się, oglądając premierę spektaklu "Bożyszcze kobiet” na Scenie Polskiej 14 czerwca o godz. 17.30. Bilety w cenie 150 Kc (23 zł), można nabyć w kasie teatru tuż przed spektaklem. Płacić można czeskimi koronami, złotówkami lub kartą.

Z kolei niecały tydzień później, 20 czerwca, zespół Sceny Polskiej zagra w plenerze, a konkretnie na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. "Ondraszek. Pan Łysej Góry” to już trzecie przedstawienie Sceny Polskiej, które teatromani będą mogli obejrzeć w magicznej scenerii Wzgórza Zamkowego. 30 maja wystawiono tam bowiem "Makbeta”, a w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic” 6 czerwca przedstawiono opowieść o życiu słynnego szlachcica, "Cyrano de Bergerac”.

Przedstawienie "Ondraszek. Pan Łysej Góry” opiera się na historii śląskiego zbójnika, który od trzystu lat inspiruje artystów. Scenariusz spektaklu powstał dzięki połączeniu sił trzech twórców: Renaty Putzlacher, Tomáša Kočko i Bogdana Kokotka. Realizatorzy spektaklu, którego prapremiera odbyła się w 2005 r., przedstawili własną wersję historii Ondraszka. Blisko dwudziestoosobowej obsadzie aktorskiej w przedstawieniu towarzyszyć będzie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.

W jakim stopniu ta teatralna historia Ondraszka będzie odmienna względem ludowych podań? Okaże się to podczas premiery przedstawienia, która będzie miała miejsce na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie 20 czerwca, o godz. 21.30. Bilety w cenie 90 Kc (15 zł) można zamawiać w biurze organizacji widowni Teatru Cieszyńskiego lub kupić na miejscu przez spektaklem.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są dwa podwójne zaproszenia na spektakl "Bożyszcze kobiet". Nagrodę ufundowała Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Jak tytuł nosiła poprzednia premiera w Teatrze Cieszyńskim?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w kasie teatru przed rozpoczęciem spektaklu.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama