, piątek 2 czerwca 2023
Okrągły jubileusz Beskidzkiej 5 w Szczyrku
Organizatorami obchodów 10-lecia Beskidzkiej 5 są gminy tworzące ten mikroregion: Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła. fot: MBDodaj do Facebook

Okrągły jubileusz Beskidzkiej 5 w Szczyrku

MB
Okrągły jubileusz Beskidzkiej 5 w Szczyrku

Po złożeniu podpisów włodarze Beskidzkiej 5 podsumowali lata współpracy.

Dziś, 12 czerwca o godz. 10.00 na Salmopolu w Zajeździe Regionalnym "Biały Krzyż" odbyła się konferencja inaugurująca obchody 10-lecia Beskidzkiej 5.

W programie konferencji miało miejsce podpisanie listu intencyjnego o dalszej współpracy, pamiątkowe zdjęcie i poczęstunek. Organizatorami obchodów 10-lecia Beskidzkiej 5 są gminy tworzące ten mikroregion: Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła.

Podpisanie listu intencyjnego poprzedziło wystąpienie Bartosza Tyrny, przedstawiciela Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, które współodpowiada za realizację projektu Beskidzka 5. Tyrna przybliżył historię i osiągnięcia tego porozumienia. - Już samo położenie geograficzne tych pięciu gmin pokazuje, jak ten teren jest na siebie skazany. Dlatego to zostało wykorzystane - mówił Tyrna. - Pierwszy raz na Salmopolu porozumienie Beskidzkiej 5 zostało podpisane 12 czerwca 2004 roku. Spotkaliśmy się też tutaj pięć lat temu i dziś znowu odnawiamy porozumienie - dodał.

Po złożeniu podpisów włodarze Beskidzkiej 5 podsumowali lata współpracy. - Liczę, że wobec nowego rozdania środków europejskich znów będziemy się o nie starać. Połączenie sił daje pozytywne rezultaty - powiedziała wójt Istebnej, Danuta Rabin. - Dziesięć lat to szmat czasu i udało nam się przez ten czas wypracować wiele nowych przedsięwzięć - podsumował burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec. - Przyznam, że dziesięć lat temu nie spodziewaliśmy się, że to tak dobrze zadziała. Wspólne działania promocyjne dały taki efekt, że Beskidzka 5 jest rozpoznawalna w kraju, więc sądzę, że jest to czas, aby zacząć się promować także za granicą - stwierdził burmistrz Wisły, Jan Poloczek. - Ta współpraca to nie tylko efekty na zewnątrz, także i w środku między nami jest lepszy kontakt - zauważył burmistrz Szczyrku, Wojciech Bydliński. - Dużo pracy przed nami, ale wszystko uda się wypracować, jeśli będziemy realizować to wspólnie. Życzę nam wszystkim zaangażowania na przyszłość - powiedziała wójt Brennej, Iwona Szarek.

Jednak to jeszcze nie koniec uroczystych obchodów. Jubileuszowa Wielka Impreza 10-lecia Beskidzkiej 5 odbędzie się 20 czerwca 2014 r. w Szczyrku.

Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 w szczyrkowskim Amfiteatrze "Skalite”. Podczas jej trwania wystąpią regionalne zespoły dziecięce: Mali Tkocze, Mała Brenna, Mały Ondraszek oraz Mała Jetelinka. O oprawę muzyczną zatroszczą się także zespoły: Tekla Klebetnica, Mistic, Wałasi oraz gwiazda wieczoru zespół Akurat.

Ponadto w ramach Wielkiej Imprezy będzie realizowany bogaty program animacyjny dla dzieci, a wszyscy uczestnicy otrzymają okolicznościowe upominki. Dla uczestników przygotowano również gry, zabawy oraz konkursy wiedzy o Beskidzkiej 5.

Z kolei w ramach promocji programu Owca Plus odbędą się wydarzenia promujące pasterstwo i stanowiące o wspólnym dziedzictwie kulturowym miejscowości tworzących nasz mikroregion, takie jak: projekcja filmu "Redyk Karpacki” w reż. Wojciecha Jachymiaka, promocja gadżetu z filcu oraz prelekcja i pokaz "Sery owcze - dziedzictwo kultury góralskiej”.

Szczegółowy program jubileuszowej Wielkiej Imprezy 10-lecia Beskidzkiej 5 w Szczyrku znajduje się tutaj.

Beskidzka 5 to projekt łączący pięć gmin Beskidu Śląskiego: Brenną, Istebną, Szczyrk, Ustroń oraz Wisłę. Współpraca została zapoczątkowana 12 czerwca 2004 roku na Przełęczy Salmopolskiej, gdzie podpisano porozumienie. Głównym celem umowy jest wspólne działanie na rzecz promocji i rozwoju ruchu turystycznego pięciu miejscowości mikroregionu Beskidu Śląskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama