, piątek 23 luty 2024
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza!
"Betlejem Polskie" Lucjana Rydla w reżyserii Andrzeja Sadowskiego miało zadebiutować na deskach cieszyńskiego teatru jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza!

REDAKCJA
Przed nami druga w tym roku premiera Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Po spektaklu "Dom Otwarty", przyszedł czas na premierę przedstawienia "Betlejem Polskie" Lucjana Rydla w reżyserii Andrzeja Sadowskiego, które miało zadebiutować na deskach cieszyńskiego teatru jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Niestety została odwołana. Co jeszcze znalazło w styczniowym repertuarze?

BETLEJEM POLSKIE

14 stycznia, godz. 19:00

Poeta, dramaturg, prozaik i tłumacz, popularyzator piękna i literatury europejskiej na przełomie XIX i XX wieku. Sławę Rydla jako dramatopisarza zapoczątkowała baśń dramatyczna Zaczarowane koło, a umocniło ją widowisko jasełkowe Betlejem polskie. Od 1897 pisarz na stałe związał się z życiem kulturalnym Krakowa i pobliskich Bronowic. Jego ślub z chłopką, córką bronowickiego gospodarza, Jadwigą Mikołajczykówną, stał się głośnym wydarzeniem w artystyczno-literackim środowisku Młodej Polski i tłem Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Rydel był prototypem Pana Młodego.

REŻYSERIA: Andrzej Sadowski

OBSADA:Tomasz Kłaptocz, Ida Trzcińska, Anna Paprzyca, Kamil Mularz, Łukasz Kaczmarek, Marcin Kaleta, Dariusz Waraksa, Grzegorz Widera, Halina Paseková, Lidia Chrzanówna, Barbara Szotek-Stonawski, Joanna Litwin, Małgorzata Pikus, Zbyšek Radek, Iwona Bajger.

DOM OTWARTY

18 stycznia, godz. 19:00 - ODWOŁANE Z POWODU CHOROBY
23 stycznia, godz. 17:30 - ODWOŁANE Z POWODU CHOROBY

Bałucki, poeta i powieściopisarz, przede wszystkim jednak autor komedii, obok Fredry i Zapolskiej najpopularniejszy w polskiej literaturze. Jego twórczość budziła wiele kontrowersji. Za życia doczekał się pełnej sławy i zarazem gorzkiego upokorzenia. Komedia „Dom otwarty” (premiera w Krakowie w roku 1883) to epizod z życia poczciwej, choć nie pozbawionej śmieszności rodziny mieszczańskiej. Państwo Żelscy, mieszczanie, na skutek snobistycznych zachcianek zaczynają naśladować styl życia bogaczy. Pewnego dnia postanawiają wydać bal, który okazuje się początkiem wielu komplikacji towarzyskich i rodzinnych. Dla Bałuckiego to okazja do zaprezentowania różnych typów ludzkich, wyśmiania prowincjonalnych ambicji, zakłamania obyczajowego, przywar właściwych nie tylko małomieszczańskiemu środowisku XIX-wiecznego Krakowa.

REŻYSERIA: Adam Sroka

OBSADA: Dariusz Waraksa, Joanna Litwin, Zbyšek Radek, Kamil Mularz, Grzegorz Widera, Tomasz Kłaptocz, Karol Suszka, Lidia Chrzanówna, Anna Paprzyca, Małgorzata Pikus, Łukasz Kaczmarek, Marcin Kaleta, Bogdan Kokotek, Natalia Ciszewska, Anna Kaczmarska, Iwona Bajger.

SKRZYPEK NA DACHU

22 stycznia, godz. 17:30 - ODWOŁANE Z POWODU CHOROBY

Wspólny projekt z okazji jubileuszowego 70. sezonu Sceny Polskiej i jubileuszowego 75. sezonu Sceny Czeskiej Teatru Cieszyńskiego Legendarny musical, którego premiera odbyła się w Nowym Jorku w 1964 roku, otrzymał wiele nagród. Mówi o sile tradycji, miłości, rodzinie i potrzebie toleracji, i aktualny jest nadal. To historia ubogiego żydowskiego mleczarza Tewji. Jego największym zmartwieniem jest dobrze wydać za mąż swoje córki i zapewnić im w ten sposób życie lepsze, niż było jego. Dlatego wspólnie ze swatką stara się znaleźć odpowiednich narzeczonych dla swoich córek. Lecz córki sprzeniewierzą się tradycji i chcą wyjść za mąż z miłości. Akcja rozgrywa się w Anatewce, miasteczku na terenie rosyjskiej Ukrainy, na początku XX wieku, w czasie pogromów. Tewje i jego najbliżsi muszą w końcu opuścić swoje domy i wyruszyć naprzeciw niepewnej przyszłości. Historia jest luźno oparta na powieści „Dzieje Tewji Mleczarza” autorstwa żydowskiego pisarza Szolema Alejchema. Musical, oprócz niezwykle mądrej i porywającej za serce historii, rozsławiły również słynne piosenki, takie jak Tradycja, Gdybym był bogaty i inne.

REŻYSERIA: Petr Kracik

OBSADA: Tomasz Kłaptocz, Anna Paprzyca, Joanna Litwin, Lidia Chrzanówna, Grzegorz Widera, Kamil Mularz, Dariusz Waraksa, Karol Suszka, Marcin Kaleta, Zbyšek Radek, Małgorzata Pikus, Bogdan Kokotek, Łukasz Kaczmarek, Iwona Bajger, Anna Kaczmarska, Aleksandra Hladík, Dorota Bartnicka, Iza Wacławek, Lena Kłaptocz, Mira Kłaptocz, Dagmar Foniok, Marek Krzemień, Michal Staś, Andrea Kovářová, Gabriela Klusáková, Halina Paseková, Barbara Szotek-Stonawski, Klára Twardziková, Dorota Bartnicka, Marek Macej, Kłaptocz Bruno, Hubert Kłaptocz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama